Narzędzia:

Wizyta w Senacie przewodniczącego parlamentu Finlandii Eero Heinaluomy

03.12.2012

3 grudnia 2012 roku kurtuazyjną wizytę marszałkowi Bogdanowi Borusewiczowi złożył przewodniczący parlamentu Finlandii Eero Heinaluoma. Marszałek Senatu witając gościa podkreślił, że pomiędzy obydwoma państwami istnieją dobre relacje. Zacieśnia się współpraca gospodarcza, a Finlandia staje się ważnym partnerem Polski w ramach współpracy krajów basenu Morza Bałtyckiego m.in. w dziedzinie ochrony wód. Przewodniczący E. Heinaluoma zgodził się, że stosunki Fińsko-Polskie przeżywają dobry okres. Potwierdzeniem tego – powiedział – było odsłonięcie 3 grudnia w Warszawie tablicy upamiętniającej prawie 10-letni pobyt w Polsce późniejszego przywódcy fińskiego, marszałka Carla Mannerheima. “Zyskał on wtedy wielu przyjaciół w Polsce a po powrociie do Finlandii, wielokrotnie wspominał pobyt wśród Polaków” – podkreślił przewodniczący parlamentu Finlandii. Dodał, że Mennerheim był człowiekiem wyjątkowym i dziś jest uważany za jednego z nawybitniejszych postaci w historii Finlandii.

E. Heinaluoma wyraził zadowolenie, że Polska znalazła miejsce w grupie wiodących państw europejskich, a Unia Europejska daje nowe możliwości współpracy państw należących do tej organizacji. Podkreślił, że w Polsce działa 200 fińskich firm, która zatrudniają ok. 3 tysiące osób. Rozmówcy zgodzili się, że w dziedzinie gospodarczej możliwości obu państw nie są jeszcze w pełni wykorzystane.

W trakcie spotkania politycy wymienili poglądy dotyczące ochrony wód Bałtyku przed nadmiernymi połowowami niektórych ryb. Fińscy rybacy uważają, że Polacy łowią ponad limity łososia, zaś polscy – że trzebione są łowiska szprot, które stanowią pożywienie dla dorszy, łowionych przez polskich rybaków. Zgodzono się, że właściwą gospodarkę na łowiskach bałtyckich może zapewnić ścisłe przestrzeganie wyznaczonych limitów połowów poszczególnych gatunków ryb.

Przewodniczący parlamentu fińskiego wysoko ocenił aktywność Polski w programie “Partnerstwo Wschodnie”. Obaj politycy dokonali oceny sytuacji na Ukrainie, w tym przebieg niedawnych wyborów do parlamentu.

Rozmawiano także o możliwości zacieśnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa zewnętrznego.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Marszałek Senatu wysłuchała w Sejmie przemówienia ministra spraw zagranicznych

Marszałek Kidawa-Błońska wysłuchała informacji ministra Sikorskiego nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.