Narzędzia:

Wizyta przewodniczącego Senatu Australii Johna Hogga

13.11.2012

Wizyta przewodniczącego Senatu Australii Johna Hogga

 

Na zaproszenie marszałka Senatu oficjalną wizytę w Polsce złożyła delegacja parlamentu Australii, z przewodniczącym Senatu Johnem Hoggem na czele. 13 listopada 2012 roku senatorów i członków Izby Reprezentantów przyjął Bogdan Borusewicz. J. Hogg podziękował marszałkowi za “ciepłe” powitanie delegacji parlamentu australijskiego. “Wszyscy opowiadamy się za dobrymi relacjami z Polską, choć reprezentujemy różne partie polityczne” – oświadczył przewodniczący Hogg. Dodał, że wizyta w Polsce pozwala podzielić się wspólnymi wartościami i wzmocnić relacje między obydwoma państwami. Zdaniem Hogga nawet “tyrania odległości” nie stanowi we współczesnym świecie, w dobie nowoczesnych technologii, jak internet, przeszkody w umacnianiu wspólnych wartości, w tym demokracji i upowszechnianie ich w innych krajach, zwłaszcza w regionie Azji Południowo-wschodniej. Marszałek Borusewicz podkreślił, że “zwrócenie” uwagi Australii na Azję jest zrozumiałe, albowiem region ten jest dla tego kraju ważnym partnerem gospodarczym. Zauważył, że na demokrację otwiera się Birma, chociaż nie ma pewności jak potoczą się zapoczątkowane zmiany w tym kraju. Marszałek Borusewicz zachęcał parlamentarzystów australijskich do aktywnego udziału we wspieranu przemian demokratycznych w państwach azjatyckich.

Członkowie delegacji , senator David Bushby, deputowani Michael Danby, Sharon Grieson, John Murphy, Alby Schultz przedstawiali potencjał gospodarczy regionów, które reprezentują w australijskim parlamencie. Podkreślali, że istnieją pola do współpracy m.in. w dziedzinie przetwórstwa węgla kamiennego, wydobycia gazu łupkowego oraz rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Tematy te będą omawiane podczas spotkań w ministerstwach gospodarki oraz ochrony środowiska.

Marszałek Borusewicz poruszył także kwestię współpracy w dziedziny wymiany młodzieży z obu krajów, prosząc parlamentarzystów australijskich o wsparcie umowy, która jest obecnie negocjowana. Podkreślił, że takie prozumienia Polska zawarła z Kanadą i Nową Zelandią.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Marszałek Senatu wysłuchała w Sejmie przemówienia ministra spraw zagranicznych

Marszałek Kidawa-Błońska wysłuchała informacji ministra Sikorskiego nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.