Narzędzia:

Marszałek i Wicemarszałek Senatu wręczyli Medale Wdzięczności w ECS w Gdańsku

31.08.2022
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oraz Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz wzięli udział w uroczystości wręczenia Medalu Wdzięczności w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Prof. Tomasz Grodzki wraz z posłem Piotrem Adamowiczem wręczyli medal przyznany pośmiertnie byłemu prezydentowi Bułgarii. Żeliu Żelew był pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem kraju. Medal odebrała Stanka Żelew, córka laureata.

„Jestem zaszczycony i dumny, że mogę przekazać medal honorujący dzielnego człowieka, prezydenta naszej zaprzyjaźnionej Bułgarii” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. Jak ocenił Marszałek „bardzo ważna jest pamięć o bohaterach, którzy ryzykując w czasach komunizmu opowiadali się po stronie demokracji, praworządności i poszanowania praw człowieka, tak jak prezydent Żeliu Żelew i inni dzisiejsi laureaci” – powiedział. Prof. Tomasz Grodzki ocenił, że „odwaga zwykle ma swoją cenę i tylko odważni ludzie są w stanie zmienić świat, dlatego jesteśmy wdzięczni tym, którzy żyjąc daleko od Polski nie wahali się i stanęli po stronie ludzi. Teraz my też musimy stać po stronie wolnej i niepodległej Ukrainy” – dodał Marszałek.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz wręczył medal przyznany pośmiertnie Wasylowi Stusowi z Ukrainy. Medal odebrał Dmytro Stus, syn laureata, dyrektor Narodowego Muzeum Tarasa Szewczenki w Kijowie.

ECS uhonorowało dotąd Medalem Wdzięczności ponad 700 osób. W gronie odznaczonych są obcokrajowcy, którzy wspomagali Polaków i polską opozycję w czasach komunizmu – moralnie, politycznie i materialnie, wspierali rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz promowali idee Solidarności.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

„Dzieci i ryby mają głos” – debata młodzieżowa z udziałem Marszałka Senatu RP

„Czysta, zielona, przyjazna planeta – która po prostu musi ocaleć – to temat niezwykle ważny, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Jestem dumny, że w Senacie możemy o tym z młodzieżą rozmawiać” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Wicemarszałek Senatu na spotkaniu przewodniczących komisji do spraw UE parlamentów Litwy, Estonii, Łotwy i Polski

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński: najbardziej przejrzystym schematem planowania odbudowy Ukrainy byłoby połączenie go z kalendarzem akcesyjnym Ukrainy do UE.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki na gali z okazji XX-lecia Związku Województw RP

„Głęboko wierzę w wizję Polski samorządowej, obywatelskiej, w której władza jest bliska ludzi, gdzie ludzie mają bezpośredni wpływ i decydują o tym, co jest dobre dla województw, dla powiatów, czyli dla nas” – powiedział Marszałek Tomasz Grodzki