Narzędzia:

Marszałek Senatu spotkał się z ambasadorem Japonii

sprawy międzynarodowe 20.07.2022
Marszałek Senatu spotkał się z ambasadorem Japonii (fot. Łukasz Kamiński – Kancelaria Senatu)

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki przyjął 20 lipca br. ambasadora Japonii Akio Miyajimę. Ambasador podziękował Marszałkowi Senatu za to, że po zabójstwie byłego premiera Japonii Shinzo Abe uczcił jego pamięć. Marszałek Tomasz Grodzki przypomniał, że był ostatnim polskim politykiem, który spotkał się z premierem Abe w czasie jego urzędowania i wspominał swoją rozmowę z premierem w czasie wizyty, którą złożył w Tokio w 2020 r. Z uznaniem odniósł się do dokonań premiera Abe. Ambasador Akio Miyajima poinformował Marszałka Tomasza Grodzkiego, że państwowe uroczystości pogrzebowe premiera Shinzo Abe są zaplanowane na 27 września br.

Marszałek Senatu i ambasador Japonii rozmawiali o sytuacji w Ukrainie, reakcjach w Polsce i innych krajach na napływ ukraińskich uchodźców wojennych, przewidywaniach związanych z wojną i o solidarnym stanowisku wspólnoty państw ceniących pokój i wolność, w tym Polski i Japonii, wobec Rosji dopuszczającej się agresji na niepodległą Ukrainę. Ambasador poinformował o gotowości Japonii do dalszej ścisłej współpracy z Polską w kontekście nadchodzącego przewodnictwa jego kraju w G-7 i roli Japonii jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2023-2024. Marszałek Tomasz Grodzki zadeklarował, że Senat RP, jako uważny obserwator sytuacji w Ukrainie, jest gotowy do dzielenia się swoim spojrzeniem na wydarzenia w naszym regionie. Przekazał również, że o ile reprezentowane w Senacie ugrupowania wykazują istotne różnice w podejściu do spraw krajowych, to w kwestii Ukrainy mają ugruntowane, jednolite stanowisko.

Rozmowa dotyczyła również sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie, unijnego Funduszu Odbudowy oraz Krajowego Planu Odbudowy i ich znaczenia dla polskiej gospodarki. Marszałek Tomasz Grodzki i ambasador Akio Miyajima poruszyli także temat wyborów do Izby Radców, które odbyły się w Japonii 10 lipca br. oraz zbliżających się wyborów parlamentarnych w Polsce.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Uroczystości w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Zastępca Szefa Kancelarii Senatu Jarosław Stolarczyk w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego uczestniczył w uroczystościach, które w rocznicę bitwy z 1920 r. odbyły się w Ossowie.

Apel do Sejmu o podjęcie prac nad senackimi inicjatywami

Wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński i przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski w liście do Marszałek Sejmu zaapelowali, by Sejm zajął się projektami ustaw, złożonymi przez Senat.

Promocja oficerska WAT z udziałem Zastępcy Szefa Kancelarii Senatu

Minister Jarosław Stolarczyk w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego wziął udział w promocji oficerskiej absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.