Narzędzia:

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk z wizytą w Kanadzie

sprawy międzynarodowe 13.06.2022
Fot. Radosław Pietruszka, Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk przebywał z wizytą w Kanadzie 11-14 czerwca br. z delegacją parlamentarną, na czele której stała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Podczas pierwszego dnia wizyty 11 czerwca Wicemarszałek Pęk wziął  udział w uroczystości wręczenia świadectw i dyplomów uczniom Szkoły Polskiej im. gen. Józefa Hallera przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto. Marszałek Sejmu Elżbiecie Witek i polskiej delegacji towarzyszyli ambasador Polski w Kanadzie Witold Dzielski oraz konsul generalna w Toronto Magdalena Pszczółkowska.

Drugiego dnia wizyty 12 czerwca Wicemarszałek Senatu uczestniczył w ceremonii złożenia kwiatów i wieńców pod Pomnikiem Katyńskim oraz przed tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy smoleńskiej i Sybiraków w Toronto.

Następnie wziął on udział w dorocznej 103. pielgrzymce do polskiego cmentarza wojskowego w Niagara on the Lake. Spoczywają na nim polscy ochotnicy z Kanady i Stanów Zjednoczonych, szkoleni w latach 1917-1919 w miejscowym obozie Camp Kosciuszko, by w liczbie 20 tysięcy dołączyć do armii gen. Józefa Hallera i walczyć o niepodległość Polski oraz w obronie jej granic. Wspólnie z licznie zgromadzonymi przedstawicielami Polonii z Kanady i USA delegacja  uczestniczyła w mszy świętej i oddała hołd żołnierzom Błękitnej Armii.

Po uroczystości w Niagara-on-the-Lake Marek Pęk udał się na spotkanie z Polonią w Domu Polskim w St. Catharines.

W trzecim dniu wizyty 13 czerwca Wicemarszałek Senatu Marek Pęk uczestniczył w spotkaniu z gubernator Ontario Elizabeth Dowdeswell. Polska delegacja spotkała się także z przewodniczącym parlamentu prowincji Ontario Tedem Arnottem, który oprowadził ją po gmachu Zgromadzenia Ustawodawczego.

W Mississaudze parlamentarzyści zwiedzili  zakład produkcyjny firmy Cyclone Manufacturing oraz spotkali się z jego właścicielem Andrzejem Sochajem. Zakład produkuje części do samolotów dla największych producentów w branży lotniczej. W czterech zakładach produkcyjnych w Kanadzie zatrudnia ponad 500 osób. Jedna z fabryk firmy działa w podlubelskim Kraśniku.

Po południu delegacja udała się do Ottawy. W Parku Konfederacji złożyła kwiaty pod monumentem kanadyjskich lotników, którzy zginęli, niosąc pomoc dla walczącej w II wojnie światowej Polski, a w szczególności dla Powstańców Warszawskich. Uczestnicy delegacji odwiedzili także dąb poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego oraz pozostałe znajdujące się w parku pomniki wojenne.

Następnie Wicemarszałek Senatu wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami Polonii Kanadyjskiej w Domu Polskim Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie.

Podczas ostatniego dnia pobytu w Kanadzie 14 czerwca delegacja z przedstawicielem Senatu Wicemarszałkiem Markiem Pękiem złożyła wizytę w obu izbach kanadyjskiego parlamentu. W Senacie polskich gości przyjął jego przewodniczący George J. Furey. W gmachu Izby Gmin delegację powitał poseł Irek Kusmierczyk, przewodniczący Kanadyjsko-Polskiej Grupy Międzyparlamentarnej. Wicemarszałek Senatu wraz z delegacją spotkał się z parlamentarzystami należącymi do tej grupy oraz z członkami Stałej Komisji Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego. Rozmawiano o dalszym rozwijaniu współpracy między parlamentami Polski i Kanady, o wojnie na Ukrainie i wsparciu dla walczących z rosyjską agresją, a także o kanadyjskiej Polonii.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta irańsko-polskiej grupy parlamentarnej

27 czerwca br. wizytę w Polsce rozpoczęła Grupa Przyjaźni Parlamentarnej Islamskiej Republiki Iranu i Rzeczypospolitej Polskiej. Irańscy parlamentarzyści odwiedzili Gorzów Wielkopolski, gdzie spotkali się m.in. z lubuskimi przedsiębiorcami.

Konferencja „Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu”

Podczas dyskusji w Senacie na temat sposobów uniezależnienia energetycznego Polski podkreślano, że trzeba szukać wiarygodnych i stabilnych dostawców surowców energetycznych i korzystać z nowoczesnych technologii.

Prace w komisjach senackich – 27 czerwca 2022 r.

Obradowała Komisja Zdrowia.