Narzędzia:

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży

10.05.2024
Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

„Pakiet uchwał Parlamentu Młodych RP wychodzi naprzeciw potrzebom zwiększenia aktywności fizycznej i sportowej, szczególnie wśród młodych obywateli naszego kraju” – czytamy w stanowisku przyjętym przez Parlamentarny Zespół ds. Młodzieży na posiedzeniu 10 maja 2024 r. Podkreślono w nim, że Parlament Młodych RP słusznie zauważa, iż „dostęp do sportu jest prawem każdego człowieka, a jednocześnie elementem kultury współczesnego społeczeństwa i elementem budującym rozwój osobisty, jak też integrującym społeczeństwo, co w przypadku młodych osób ma ogromne znaczenie”. W ocenie zespołu w uchwałach zidentyfikowano potrzeby, których realizacja pozwoli na wykorzystanie potencjału tkwiącego w sporcie i aktywności fizycznej. „Mamy świadomość, że potrzeby te należy skonfrontować z możliwościami budżetów państwa i samorządów terytorialnych” – napisali w stanowisku członkowie zespołu. O taką analizę zwrócili się do resortów edukacji i sportu. „Zwracamy uwagę, że większość postulatów ma doprowadzić do tego, aby dostęp do obiektów umożliwiających aktywizację sportową był powszechny, nie wykluczał żadnej grupy społecznej” – czytamy w stanowisku. Zespół wysoko ocenił zaangażowanie Parlamentu Młodych RP na rzecz rozwoju fizycznego oraz sportu w Polsce i zapewnił, że będzie wspierał działania na rzecz aktywności fizycznej, szczególnie wśród młodzieży.

Parlamentarny Zespół ds. Młodzieżyzebrał się w celu omówienia uchwał Parlamentu Młodych RP dotyczących sportu i wychowania fizycznego. Powołane zostało też prezydium Rady Młodzieżowej działającej przy zespole. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele Parlamentu Młodych RP, młodzieżowych rad, organizacji młodzieżowych, a także ministerstw: Edukacji Narodowej oraz Sportu i Turystyki, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Otwierając posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży, jego przewodniczący senator Jerzy Wcisła zapewnił, że zespół nadal będzie stanowił forum dla młodzieży, na którym będzie mogła przedstawiać swoje problemy i zamierzenia. „Jesteśmy zdeterminowani, aby realizować pomysły młodych osób, a nie nasze – senatorów i posłów” – podkreślił. Jak dodał, młodzi muszą mieć swój głos w sprawie przyszłości Polski, bo to oni będą ją budować. Przewodniczący poinformował też, że w poprzedniej kadencji zespół wspólnie z swoją Radą Młodzieżową przygotowali projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, który ma zwiększyć dostępność osób nieletnich do psychologów i psychoterapeutów szkolnych poprzez umożliwienie skorzystania z 3 porad bez konieczności obecności rodzica. Z kolei 70 wniosków z debaty poświęconej funkcjonowaniu systemu edukacjibędzie przedmiotem obrad zespołu. Zostaną one poddane konsultacji, a następnie przekazane resortowi edukacji.

„Dostrzegliśmy lukę w procesie legislacyjnym. Brakuje w nim głosu młodych w sprawie procedowanych aktów ustawodawczych” – mówił marszałek Parlamentu Młodych RP Miłosz Kozikowski. Jak podkreślił, to posiedzenie jest próbą jej zlikwidowania. Przypomniał, że Parlament Młodych na swoim XV posiedzeniu, 13 kwietnia 2024 r., podjął 7 uchwał. Dotyczyły one wsparcia i promocji sportu osób z niepełnosprawnościami, organizacji zajęć wychowania fizycznego w szkołach, kierunków działań oraz zasad wspierania i promowania sportu, zwalczania korupcji i dopingu w sporcie, wsparcia kultury fizycznej i sportu, promocji kultury fizycznej, rozwoju kultury sportowej w Polsce.

Obecny na posiedzeniu wiceminister sportu Piotr Borys poinformował, że jednym z priorytetów jego resortu są działania na rzecz poprawy aktywności fizycznej Polaków, szczególnie uczniów. Wbudżecie przeznaczono 1 mld zł na sport powszechny. Wiceminister przypomniał, że Ministerstwo Sportu i Turystyki uruchomiło program „Aktywna Szkoła”. Ma on umożliwić otwarcie infrastruktury szkolnej poza godzinami zajęć oraz innych samorządowych obiektów sportowych, a także aktywizacji społeczeństwa dzięki zajęciom prowadzonym na tych obiektach przez nauczycieli wychowania fizycznego, trenerów czy animatorów sportu. Na program przeznaczono łącznie 370 mln zł. Wiceminister Piotr Borys zaapelował do młodzieży o promowanie tego programu w szkołach.

Parlament Młodych RP to apolityczna inicjatywa, organizowana przez młodych, dla młodych i na rzecz młodych od 2018 r. Umożliwia młodzieży z całej Polski aktywny udział w życiu publicznym i debacie na tematy społeczne. Członkowie parlamentu, wyłonieni w demokratycznych wyborach, reprezentują swoich rówieśników, przygotowując i przekazując uchwały decydentom na różnych szczeblach władzy.Wśród parlamentarzystek i parlamentarzystów PMRP są głównie przedstawiciele młodzieżowych rad i sejmików, organizacji społecznych oraz partyjnych młodzieżówek, a także uczniowie liceów ogólnokształcących i młodsi studenci w wieku 15–21 lat, niezaangażowani w żadnej organizacji, ale chcący działać społecznie.

 


 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

W Senacie o potrzebie edukacji włączającej

W ocenie uczestników konferencji oparta na empatii edukacja włączająca stanowi wsparcie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.