Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ministrem spraw zagranicznych Chorwacji

sprawy międzynarodowe 08.04.2022
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

8 kwietnia br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął ministra spraw zagranicznych Republiki Chorwacji Gordana Grlić-Radmana. Chorwacki minister składał wizytę w Polsce w związku z 30-leciem nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami. W spotkaniu uczestniczył także wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, senator Marcin Bosacki.

Rozmówcy wyrazili zadowolenie ze wzrostu obrotów w wymianie handlowej oraz wolumenu wzajemnych inwestycji. Marszałek pogratulował Chorwatom decyzji o przyjęciu waluty euro z dniem 1 stycznia 2023 r.  Minister oświadczył, że chorwacki rząd opowiada się za rozwijaniem Inicjatywy Trójmorza, w szczególności w wymiarze technologicznym i infrastrukturalnym.

Tematem rozmów była także sytuacja w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Bałkanów w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Prof. Tomasz Grodzki i Gordan Grlić-Radman zgodzili się, że odpowiedzią na  agresję powinno być uniezależnienie się od importu surowców energetycznych z Federacji Rosyjskiej .

Marszałek podzielił się także wrażeniami z rozmów przeprowadzonych przy okazji niedawnej Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej w Lublanie, gdzie jednym z tematów dyskusji była przyszłość i aspiracje państw Bałkanów Zachodnich.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 18 maja 2022 r.

Obradowały senackie komisje m.in.: rodziny, spraw zagranicznych, środowiska, ustawodawcza, praw człowieka.

Prace w komisjach senackich – 17 maja 2022 r.

Obradowały senackie komisje: gospodarki, rolnictwa, nauki, infrastruktury, rodziny, środowiska, kultury.

Prace w komisjach senackich – 16 maja 2022 r.

Obradowała Komisja Zdrowia.