Narzędzia:

Delegacja Senatu odwiedziła Polonię w Kazachstanie

07.11.2021
Spotkanie w Domu Polskim w Pierwomajce -fot. Marta Marchlewska - Wilczak, Kancelaria Senatu

Polska o was nie zapomni, możecie być tego pewni – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki do przedstawicieli Polonii na spotkaniu w miejscowości Pierwomajka, które odbyło się 7 listopada br. Marszałek uhonorował medalami Senatu potomków Polaków, zesłanych do Kazachstanu w 1936 roku: Jadwigę Gangolewską (rocznik 1939), Paulinę Popławską (rocznik 1940) oraz Iwanowa Zagajewskiego (rocznik 1937). Wspólnie z prezes Związku Polaków w Kazachstanie, Katarzyną Ostrowską, wręczył im także honorowe odznaki za zasługi dla Związku.

Marszałkowi Senatu towarzyszyli: przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu Barbara Zdrojewska, wiceprzewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Magdalena Kochan oraz przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu Stanisław Gawłowski. W spotkaniu w Pierwomajce wziął także udział ambasador RP w Kazachstanie, Selim Chazbijewicz, senatorowie z Kazachstanu: Aigul Kapbarowa i Dauren Adilbiekow oraz władze lokalne obwodu astrachańskiego, w którym leży wieś Pierwomajka.

„Kieruję swoje myśli w stronę tych, którzy 85 lat temu wysiedli tu, w pustym stepie i musieli tu przeżyć. Udało im się nie tylko przeżyć, ale i podtrzymać swoją polskość, kulturę i język. Skromnym wyrazem naszej pamięci o Was, wyrazem tego, że Polska o Was pamięta, są przekazane dziś medale” - powiedział podczas uroczystości prof. Tomasz Grodzki. Wyraził też wzruszenie faktem, że senacką delegację powitała młodzież o polskich korzeniach, która zaprezentowała program artystyczny, składający się z wierszy i piosenek o Polsce. „Jesteśmy wzruszeni, że młode pokolenie, które nas tu dziś powitało, tak pięknie śpiewa i mówi po polsku” – powiedział Marszałek Senatu i zaprosił młodych ludzi do Polski, by - jak powiedział – mogli oni na własne oczy zobaczyć kraj swoich przodków.

Prof. Tomasz Grodzki wyraził też wdzięczność obywatelom Kazachstanu, dzięki których ich przyjaźni i pomocy deportowanym Polakom, naszym rodakom udało się przetrwać w surowym klimacie stepu pomimo nieprzyjaznych warunków. „Obecnym władzom jesteśmy wdzięczni za to, że Polacy mają możliwość kultywowanie języka, kultury i tradycji polskiej. To bardzo dobry fundament wzajemnych relacji” – podkreślił Marszałek Senatu RP. Wyraził także nadzieję, że wizyta delegacji Senatu, odbywająca się na zaproszenie przewodniczącego Senatu Republiki Kazachstanu, a także praca polskiej ambasady w tym kraju, również będą mieć wkład w dobre relacje między Polską a Kazachstanem.

Prezes Związku Polaków w Kazachstanie, Katarzyna Ostrowska zwróciła uwagę, że w 2021 roku obchodzona jest 85. rocznica wywózek Polaków do Kazachstanu. Przedstawiając sylwetki obecnych na spotkaniu najstarszych Polaków podkreśliła, że są to przedstawiciele pokolenia, które zbudowało Pierwomajkę. „Chcemy, żeby ślady polskości były widoczne w Kazachstanie i żeby historia nie została zapomniana. Chcemy o niej pamiętać” – powiedziała.

Kierownik Centrum Kultury Polskiej „Dom Polski” w Pierwomajce Rusłana Śniegruskaja przedstawiła działalność ośrodka, mówiła m.in.  o działalności polskiego zespołu folklorystycznego, który jako pierwszy w Kazachstanie zaczął wykonywać polskie pieśni, popularyzując kulturę polską w tym kraju. Zespół gościł także trzykrotnie w Polsce, dwa lata temu wykonywał kolędy podczas Wigilii w Senacie. „Pamiętamy, jak bardzo trudno było naszym przodkom przeżyć tu, w Kazachstanie. Dlatego uważamy za swój obowiązek podtrzymywanie polskiej kultury i pamięci” – podkreśliła.

Po spotkaniu w Domu Polskim Marszałek i towarzyszący mu senatorowie odwiedził w domach dwoje Polaków - deportowaną do Kazachstanu Rozalię Należytą (rocznik 1929), której prof Tomasz Grodzki wręczył medal, przyznany przez Związek Sybiraków - i urodzonego już w Kazachstanie Iwana Jałowickiego (rocznik 1937), któremu wspólnie z prezes Związku Polaków w Kazachstanie wręczył odznakę za zasługi dla Związku. 

Polska delegacja złożyła także kwiaty przed Pomnikiem Represjonowanych Polaków.

Po przyjeździe do stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtan, Marszałek Senatu RP oraz towarzyszący mu senatorowie spotkali się z Polakami z Nur-Sułtanu oraz rejonów ościennych, m.in. z Karagandy.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Marszałka Senatu RP wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy

25 maja br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Olenę Kondratiuk. Wizyta była związana z misją wiceprzewodniczącej w krajach UE w celu uzyskania poparcia dla przyznania Ukrainie statusu kandydata.

Spotkanie Marszałka Senatu RP z przewodniczącą Bundestagu

24 maja br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął przebywającą z wizytą oficjalną w Polsce przewodniczącą Bundestagu Republiki Federalnej Niemiec Bärbel Bas. Rozmowy dotyczyły m.in. sytuacji w Ukrainie oraz współpracy międzyparlamentarnej.

Marszałek Senatu RP spotkał się z prezydentem Słowenii

20 maja br. prof. Tomasz Grodzki spotkał się z przebywającym w Polsce z wizytą oficjalną prezydentem Borutem Pahorem.