Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego

sprawy międzynarodowe 28.10.2021
Fot. Michał Karaszewski, Kancelaria Senatu

Kwestia praworządności i sądownictwa w Polsce, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej oraz współpraca Parlamentu Europejskiego z parlamentami narodowymi były wśród tematów rozmowy prof. Tomasza Grodzkiego z przebywającą w Polsce wiceprzewodniczącą PE Robertą Metsolą. Do spotkania doszło 28 października br., a wzięli w nim  udział także przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, Bogdan Klich oraz poseł do Parlamentu Europejskiej, Andrzej Halicki.

W wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej Marszałek Senatu RP podkreślił, że podczas rozmowy kwestia praworządności i kar nałożonych na Polskę przez TSUE za nierealizowanie jego orzeczeń "była podniesiona w sposób znaczący". "Pani przewodnicząca Metsola ma w swoim zakresie kontakty z parlamentami narodowymi Unii Europejskiej i to był główny powód jej wizyty u nas. Ponieważ PE i Komisja Europejska chcą zacieśnić z nimi współpracę, formy tej współpracy były wśród dyskutowanych przez nas kwestii” – powiedział prof. Grodzki  Jak powiedział, „jeśli idzie o kwestię praworządności, kar, to żyją tym wszyscy w UE. Zwłaszcza po takim konfrontacyjnym przemówieniu w PE premiera Mateusza Morawieckiego, które zostało tam bardzo źle odebrane, za to cieszyło się popularnością w periodykach w Rosji czy na Białorusi. Siłą rzeczy o tym rozmawialiśmy" - podkreślił marszałek. Jak relacjonował, wiceprzewodnicząca PE "wyraziła zdumienie" w związku z zaistniałą sytuacją na linii Warszawa-Bruksela. Bo - jak dodał - "do tej pory jakiś kraj, kiedy był napominany przez TSUE czy KE generalnie starał się podporządkować". "Natomiast postawa Polski wzbudziła zdumienie" - podkreślił.

Marszałek poinformował, że rozmawiano także o reformie sądownictwa i oczekiwaniach w tym zakresie, które sformułowała także szefowa KE Ursula von der Leyen – chodzi m.in. o likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Jak powiedział prof. Tomasz Grodzki rozmawiał on także z wiceprzewodniczącą Robertą Metsolą o kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. "Jeśli idzie o sprawę granicy i migrantów, podzielamy wspólny pogląd, że ponieważ jest to granica UE, to działanie może i powinno być szersze i oparte o doświadczenie dużej fali migracyjnej z roku 2015. Trzeba działać już, począwszy od Bagdadu i Damaszku, a także zwiększyć presję na Łukaszenkę, czy użyć nowoczesnych środków kontroli granicy, głównie opartych na elektronice i wykorzystaniu sił ludzkich, niekoniecznie na budowaniu zapór" – zauważył Marszałek Grodzki. Jak podkreślił, oboje z wiceprzewodniczącą Metsolą zgodzili się, że granica - tak kraju jak i UE - powinna być pilnie strzeżona. "I raczej byliśmy zwolennikami poszerzenia działań, a nie wydawania gigantycznych pieniędzy na zaporę" - powiedział.

Marszałek Senatu dodał, że rozmowa dotyczyła też kwestii aspektu humanitarnego kryzysu na granicy, wskazywano na znaczenie tak Konwencji Genewskiej jak i polskiej konstytucji, która szczególną opieką otacza dzieci. Relacjonował, że ze swoją rozmówczynią byli zgodni, iż procedury występowania migrantów o azyl, czy też relokacji i odsyłania do krajów pochodzenia, wypracowane zostały podczas poprzedniej fali migracji i dziwi to, że Polska z tych doświadczeń nie korzysta. "Jeśli przyjąć, że kilkuletnie dzieci stanowią zagrożenie terrorystyczne, to proszę wybaczyć, ale to świadczy o tym, że to państwo jest słabe" - ocenił prof.Grodzki.

Jak powiedział Marszałek Senatu, Roberta Metsola wskazywała na przykład Litwy, która także mierzy się z kryzysem migracyjnym i dużo wcześniej wystąpiła do instytucji europejskich, począwszy od KE po Frontex i ambasad UE w innych krajach, osiągając tu „pewien sukces”. "Natomiast my zamierzamy wydać gigantyczne pieniądze na mur, który nie strzeże nawet połowy granicy, a środki na jego zbudowanie będą wydawane poza wszelką kontrolą parlamentu. Pani przewodnicząca jednoznacznie wskazywała, że współpraca wszystkich krajów UE i wykorzystanie potencjału całej UE i jej narzędzi jest bardziej efektywną drogą niż samotne radzenie sobie z tym trudnym problemem" – podkreślił Marszałek Senatu RP.

 

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Marszałka Senatu z delegacją Komitetu Parlamentarzystów EFTA

26 listopada br. Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej profesor Tomasz Grodzki przyjął delegację Komitetu Parlamentarzystów Europejskiej Strefy Wolnego Handlu (EFTA).

Marszałek Senatu RP przyjął Pierwszego Burmistrza Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Hamburga

24 listopada br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się z Peterem Tschentscherem, który jest także wiceprzewodniczącym Bundesratu i członkiem Grupy Przyjaźni Niemiecko – Polskiej w tej izbie.

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasadorem Libii

23 listopada br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął Ambasadora Libii Salaha M. Almakhzuma Assalaha.