Narzędzia:

Marszałek Borusewicz spotkał się z Aung San Suu Kyi

26.10.2012

25 października 2012 roku marszałek Bogdan Borusewicz rozpoczął oficjalną, 4-dniową wizytę w Birmie i Tajlandii. Spotkania z   przewodniczącymi  obu izb birmańskiego parlamentu – Thura Shwe Mannem i Khin Aung Myintem oraz Aung San Suu Kyi, liderką opozycji, laureatką Pokojowej Nagrody Nobla oraz Nagrody im. Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski walczącym  o prawa człowieka, były głównymi punktami pierwszego dnia wizyty.

Podczas rozmowy z Borusewiczem przewodniczący izby wyższej birmańskiego parlamentu T. S. Mann zachęcał  polskich przedsiębiorców do inwestowania w Birmie. Marszałek podkreślał, że "jeżeli mają tu być inwestorzy, musi być pewność demokratyzacji Birmy". Przewodniczący birmańskiego parlamentu zapewniał, że nie będzie odwrotu od demokratyzacji jego kraju.

Podczas rozmowy z liderką opozycji birmańskiej marszałek Borusewicz zaprosił Suu Kyi do złożenia wizyty w Polsce. Zaproszenie zostało przez Suu Kyi przyjęte. Po spotkaniu Borusewicz powiedział, że Suu Kyi  "jest ostrożną optymistką. Jak mówiła, przestrzeń demokratycznych przemian w Birmie nie jest szeroka i może nastąpić odwrót. Suu Kyi apelowała, by obserwować sytuację w jej kraju i wyciągać  wnioski". Zdaniem Borusewicza obecnie junta wojskowa w Birmie ma większy problem we własnych szeregach niż z opozycją". "Z panią Suu Kyi poszukiwaliśmy analogii między przemianami demokratycznymi w Polsce i w Birmie.U nas decydująca była przegrana starego systemu w wyborach, a nie zmiany w prawie" - podkreślił marszałek.  Borusewicz pytał też o więźniów politycznych w Birmie, czy wszyscy zostali wypuszczeni. "Jest jeszcze około 200 więźniów politycznych, których władza traktuje jako więźniów kryminalnych" - powiedział marszałek Borusewicz.

Celem wizyty w Birmie Borusewicza jest “wspieranie demokratycznych przemian” w tym kraju, w którym po prawie 50 latach rządów junty wojskowej władza trafiła w ręce cywilów.  4 września marszałek Borusewicz gościł w Senacie kilkudziesięcioosobową grupę birmańskich działaczy opozycyjnych i przedstawicieli elit rządzących tego kraju. Podczas spotkania Borusewicz podzielił się z Birmańczykami doświadczeniami Polski związanymi z przechodzeniem kraju z systemu totalitarnego do demokratycznego. Wówczas Birmańczycy zasugerowali marszałkowi Borusewiczowi złożenie wizyty w Birmie.

W Tajlandii marszałek Borusewicz spotka się z przewodniczącym Senatu Nikomem Wairatpanijem oraz Zgromadzenia Narodowego Somsakiem Kiatsuranontem. 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Marszałek Senatu wysłuchała w Sejmie przemówienia ministra spraw zagranicznych

Marszałek Kidawa-Błońska wysłuchała informacji ministra Sikorskiego nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.