Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z prezydent Mołdawii

sprawy międzynarodowe 21.06.2021
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu RP

21 czerwca br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął składającą oficjalną wizytę w Polsce Prezydent Republiki Mołdawii Maię Sandu.

Marszałek pogratulował pani prezydent zwycięstwa w niedawnych wyborach prezydenckich i stwierdził, że dla Polski i struktur euroatlantyckich jest ona gwarancją prodemokratycznych reform. Prezydent Sandu zwróciła uwagę, że największym problemem jej kraju jest korupcja, która skłania młode pokolenie do emigracji. Podkreśliła, że wyborach prezydenckich aż 18% oddanych głosów pochodziło z zagranicy. Wyraziła ponadto przekonanie, że w przyspieszonych wyborach parlamentarnych ponownie zwycięży demokratyczna większość, co pozwoli na powołanie rządu nieskażonego korupcją, która w jej ocenie jest dla niepodległości Mołdawii groźniejsza niż zamrożony konflikt o Naddniestrze, niechęć części administracji i obce ingerencje obliczone na destabilizację całego regionu.

Profesor Tomasz Grodzki zadeklarował gotowość dzielenia się polskimi doświadczeniami w zakresie reform gospodarczych oraz budowy samorządu terytorialnego. Podkreślił, że sukces w tej dziedzinie będzie skutecznie przyciągał zagraniczne inwestycje i przybliżał Mołdawię do grona średniozamożnych krajów europejskich, gdzie jest jej miejsce. Pani Maia Sandu przyznała, że przed Mołdawią stoją przełomowe zadania na drodze do Unii Europejskiej i wyraziła wdzięczność za pomoc i wsparcie dla Polski, która – jak to określiła - może być dla Mołdawian wzorem i nadzieją.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie senackiej Grupy Polsko-Czeskiej z ambasadorem Czech

22 lipca br. w Senacie RP odbyło się spotkanie przewodniczącego senackiej Grupy Polsko-Czeskiej senatora Aleksandra Szweda z ambasadorem Republiki Czeskiej dr. Ivanem Jestřábem. W spotkaniu uczestniczyli także inni członkowie Grupy.

Zastępczyni Szefa Kancelarii Senatu na Święcie Policji

Minister Karolina Zioło-Pużuk wzięła udział w uroczystościach, które odbyły się 21 lipca br. w Belwederze.

Prace w komisjach senackich – 21 lipca 2021 r.

Obradowały senackie komisje: środowiska, budżetu, spraw zagranicznych, regulaminowa oraz praw człowieka.