Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z francuskim ministrem do spraw europejskich

sprawy międzynarodowe 09.03.2021
Fot. Michał Józefaciuk - Kancelaria Senatu

W środę, 9 marca br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się z sekretarzem stanu do spraw europejskich przy Ministrze Europy i Spraw Zagranicznych Republiki Francuskiej, Clémentem Beaune. W spotkaniu uczestniczył także przewodniczący komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji senator Aleksander Pociej.

Marszałek Senatu powiedział po spotkaniu dziennikarzom, że rozmowy dotyczyły planu odbudowy po pandemii, poszanowania fundamentalnych praw Unii Europejskiej oraz przyszłej Konferencji dotyczącej przyszłości Europy, która odbywać się będzie m.in. z inspiracji prezydenta Francji, Emanuela Macrona. „Wydaje się, że współpraca Polski i Francji powinna się w tej materii zacieśniać, zwłaszcza, że w tym roku przypada 30 rocznica Trójkąta Weimarskiego”  - podkreślił Marszałek, zwracając uwagę, że ta oś współpracy między Francją, Niemcami a Polską jest jak to określił „czasami żywsza, czasami nieco uśpiona”. W ocenie Marszałka powinna być ona roboczo wzmocniona – w tym kontekście prof. Grodzki przypomniał wideokonferencję, którą odbył z przewodniczącymi Senatu Francji i niemieckiego Bundesratu w lutym tego roku. „Jestem przekonany, że to będzie tylko z pożytkiem dla naszych narodów” – powiedział Marszałek Grodzki.

Pytany przez dziennikarzy, czy rozmowa dotyczyła także praw kobiet czy osób LGBT, prof. Tomasz Grodzki powiedział, że temat ten był poruszany w kontekście fundamentalnych wartości, „które wszyscy dzielimy, będąc członkami Unii Europejskiej”. Marszałek wymienił tu poszanowanie dla każdej jednostki ludzkiej, zrozumienie, że każdy człowiek jest inny, ale ma takie same prawa i obowiązki w demokratycznym społeczeństwie, a różnicowanie ludzi z powodu wiary, płci czy orientacji seksualnej jest absolutnie niedopuszczalne. „Wszyscy mamy równe prawa i widać, że pan minister kładzie na ten temat znaczący nacisk” – powiedział Marszałek Senatu. Zaznaczył jednocześnie, że w rozmowie poruszonych  zostało  dużo więcej zagadnień, zacząwszy od praworządności, a skończywszy na współpracy militarnej NATO i UE.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Przewodniczących Parlamentów Państw Grupy Wyszehradzkiej

Budujmy naszą tożsamość, patrzmy w przyszłość, wzmacniajmy V4, ale nie zapominajmy, że jesteśmy jedną wielką rodziną europejską – apelował Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas rozmów 16 lipca br. w Fehérvárcsurgó na Węgrzech.

Marszałek Senatu RP na uroczystości nadania tytułów Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Ci, których dziś honorujemy, nie byli obojętni. Będąc zagrożonymi, nie odmówili pomocy tym, którzy byli zagrożeni jeszcze bardziej – powiedział prof. Tomasz Grodzki podczas uroczystości, która odbyła się 7 lipca br. w Warszawie.

Nagroda „Polonicus” dla Senatu RP

Wyróżnienie przyznane przez organizacje polonijne za długoletnią opiekę Senatu nad Polonią odebrał 28 czerwca br. podczas uroczystości w Akwizgranie w Niemczech Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.