Narzędzia:

Marszałek Senatu o 18. posiedzeniu Izby

25.11.2020
Fot. Michał Józefaciuk - Kancelaria Senatu

Wydaje się, że senatorowie będą zgłaszali dość dużo poprawek do tzw. tarczy 6, dotyczącej pomocy dla branż, dotkniętych pandemią koronawirusa – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas briefingu prasowego przed rozpoczęciem obrad Izby w środę, 25 listopada.  Jak powiedział Marszałek, do Senatu wpłynęły „setki jeśli nie tysiące maili” od przedstawicieli branż, które  nie zostały objęte pomocą w ramach tej ustawy. Chodzi między innymi o pilotów wycieczek, branżę eventową czy właścicieli sklepików szkolnych, którzy także domagają się pomocy w związku z objęciem ich działalności restrykcjami pandemicznymi i - jak podkreślił prof. Grodzki - chcą mieć prawo do wsparcia z budżetu

 Marszałek poinformował, że porządek obrad 18 posiedzenia Senatu obejmuje 30 punktów – w tym m.in. pakiet ustaw zdrowotnych. Znajduje się w nim ustawa o zawodzie farmaceuty oraz tzw. ustawa konwalidacyjna, dotycząca dodatków dla pracowników ochrony zdrowia, zaangażowanych w walkę z COVID-19,  która - jak powiedział prof. Tomasz Grodzki - ma odebrać medykom to, co zostało już uchwalone przez Senat, zatwierdzone przez Sejm i podpisane przez prezydenta, „tylko z bardzo niezrozumiałych względów nie jest do tej pory publikowana, co jest praktyką zdecydowanie naganną”.  Chodzi o przyznane przez Senat i zaakceptowane przez Sejm dodatki w wysokości 100 proc. dla tych lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych, którzy pracują przy zwalczaniu epidemii, a nie tylko dla tych, którzy jak proponuje Sejm, zostali do tej pracy skierowaniu przez wojewodów.

Marszałek Senatu poinformował ponadto, że w porządku obrad znajdzie się projekt uchwały, wzywającej Radę Ministrów do wycofania się z gróźb zawetowania budżetu Unii Europejskiej oraz uchwały okolicznościowe i rocznicowe.

Prof. Tomasz Grodzki zapowiedział, że głosowania nad rozpatrywanymi przez Senat ustawami zostaną przeprowadzone w piątek, 27 listopada po południu.

 Marszałek odniósł się także do ostatnich nieobecności przedstawicieli rządu na posiedzeniach komisji senackich i ocenił takie postępowanie jako naganne i nieprawidłowe. „Konstytucyjnie trzy władze, sądownicza, ustawodawcza i wykonawcza są zobowiązane do współpracy ze sobą. Nie wyobrażam sobie, żeby ważna instytucja państwa, jaką jest Senat Rzeczypospolitej była bojkotowana przez jakąkolwiek władzę. Nigdy do tego nie dopuścimy.” – oświadczył Marszałek Senatu. Dodał, że jest projekt zmiany Regulaminu Senatu, który ma umożliwić także ministrom zdalne uczestniczenie w obradach senackich komisji, co jak powiedział prof. Grodzki ma ułatwić pracę ministrom, którzy tłumaczyli, że ze względu na pandemię COVID-19 chcieliby uczestniczyć w obradach zdalnie. „Wtedy ta wymówka zniknie” – zaznaczył prof. Grodzki.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.