Narzędzia:

Marszałek Senatu w Szczecinie na koncercie w 40. rocznicę Sierpnia '80

30.08.2020
Fot PAP/Marcin Bielecki

Bohaterom tamtych dni jesteśmy winni absolutną wdzięczność – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas zakończenia obchodów 40. rocznicy Sierpnia’80 i podpisania Porozumień Sierpniowych, które odbyły się w niedzielę, 30 sierpnia br. w Szczecinie.  Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z małżonką wziął udział w koncercie "Sierpniowe Przełomy”.

„Nie wyobrażałem sobie, żeby nie być dzisiaj tutaj ze swoimi szczecinianami, z tymi, wśród których czuję się najlepiej" – powiedział Marszałek Grodzki. Zwrócił uwagę, że w uroczystości biorą także udział opozycjoniści - bohaterowie tamtych dni. „Jesteśmy im winni absolutną wdzięczność, dlatego, że wola i odwaga tych kobiet i mężczyzn spowodowały, że żyjemy w innej Polsce" – podkreślił Marszałek Grodzki. Zaznaczył, że chce, aby koncert był podziękowaniem "za wszystko, co odważne Polki i odważni Polacy zrobili dla Szczecina, dla Gdańska i dla całej naszej ojczyzn". "Chwała bohaterom" – zakończył Grodzki.

Podczas koncertu szczecinianie zebrani na placu Solidarności – dachu Centrum Dialogu "Przełomy" - mogli usłyszeć kompozycje z najsłynniejszych polskich dzieł filmowych w wykonaniu orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą Jerzego Wołosiuka. Wystąpiła także Natalia Niemen, wykonując "Bema pamięci żałobny rapsod" czy "Balladę o Janku Wiśniewskim". O godz. 21 charakterystyczny biały budynek szczecińskiej filharmonii podświetlony został przygotowaną specjalnie na rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych czerwono-białą iluminacją, układającą się m.in. w napis "Solidarność".

40 lat temu, 30 sierpnia 1980 r., w świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego władze komunistyczne podpisały porozumienie z przedstawicielami strajkujących załóg regionu, co zakończyło strajki na Pomorzu Zachodnim.

Dokument, który przeszedł do historii pod nazwą Porozumienia Szczecińskiego, w pierwszym punkcie mówił o powołaniu samorządnych związków zawodowych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

26 października Senat zajmie się ustawą o walce z pandemią

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki poinformował, że Senat zbierze się na posiedzeniu w najbliższy poniedziałek, by rozpatrzeć ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Senat zakończył prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt

Senat wprowadził 36 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw. „Wydaje się, że to jest najlepsze, co Senat mógł osiągnąć” – ocenił po głosowaniu Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Rozmowa Marszałka Senatu RP i Przewodniczącego Bundesratu

W dniu 13 października 2020 r. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki odbył wideorozmowę z Przewodniczącym Bundesratu Republiki Federalnej Niemiec i Premierem Brandenburgii panem Dietmarem Woidke.