Narzędzia:

Marszałek Senatu spotkał się z białoruską opozycjonistką Weraniką Capkałą

20.08.2020
Fot. Katarzyna Czerwińska - Kancelaria Senatu

Wolna i demokratyczna Białoruś leży w najgłębszym i najżywotniejszym interesie Polski – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki po spotkaniu z białoruską opozycjonistką Weraniką Capkałą. Jak podkreślił Marszałek w wypowiedzi dla dziennikarzy, na Białorusi nadszedł czas na zmiany. Spotkanie odbyło się 20 sierpnia 2020 r., wzięli w nim udział także Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka i poseł KO Michał Szczerba.

Marszałek Grodzki wyraził opinię, że Weranika Capkała to "jedna z trzech kobiet, które odmieniły obraz narodu białoruskiego". "W tej materii nie ma podziału w polskiej polityce - jako Polska możemy stwierdzić jednoznacznie, że wolna i demokratyczna Białoruś leży w najgłębszych, najżywotniejszych interesach Rzeczpospolitej" - podkreślił. Jak dodał, "Białoruś sama decydująca o swoim losie, żyjąca w pokoju ze swoimi sąsiadami ze wschodu i od zachodu to jest cel, który jako Polacy powinniśmy wspierać i wspieramy".

Zdaniem Marszałka Senatu "wygląda na to, że na Białorusi nadszedł czas na zmiany". "Jeżeli naród białoruski sam chce zdecydować o tym, jak żyć, jak decydować o swojej wolności, jak budować demokrację, to naszym zadaniem, w tym zadaniem Senatu jest ten dumny naród wspierać i to będziemy robić" - powiedział prof. Tomasz Grodzki.

Podczas spotkania Marszałek Senatu wręczył Weranice Capkale tekst rezolucji Senatu w sprawie sytuacji w Republice Białorusi w języku białoruskim i polskim, którą Izba przyjęła podczas 14 posiedzenia 12 sierpnia br., wzywającą Aleksandra Łukaszenkę do podjęcia dialogu z obywatelami i poszanowania praw mniejszości, zaprzestanie represji i natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych w związku z ostatnimi akcjami wyborczymi.

Weranika Capkała w swojej wypowiedzi dla mediów podziękowała Marszałkowi Grodzkiemu i innym polskim politykom za wsparcie. Podkreśliła, że w tej chwili jedyną osobą, która powinna być uznawana za prezydenta Białorusi jest Swiatłana Cichanouska.

Weranika Capkała to uczestniczka kampanii wyborczej Swiatłany Cichanouskiej. Capkała i jej mąż, niedopuszczony do wyborów prezydenckich na Białorusi Waler Capkała, wraz z dziećmi przylecieli 18 sierpnia 2020 r. do Polski.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka na gali 15-lecia Związku Cyfrowa Polska

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka uczestniczyła w uroczystościach z okazji 15-lecia Związku Cyfrowa Polska

Marszałek Senatu RP spotkał się z Prezydentem RP

Bieżące prace legislacyjne – w tym nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt i zmiana art 37a Kodeksu karnego - oraz problematyka międzynarodowa były tematami rozmowy Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego z Prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją z wizytą w Austrii

Przebywający w Austrii Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się w poniedziałek 14 września br. z Przewodniczącym Rady Narodowej Austrii Wolfgangiem Sobotką oraz z wiceprzewodniczącą Bundesratu Austrii Elisabeth Großmann