Narzędzia:

Wystawa - "Wojna po Wojnie: antysowiecki opór zbrojny na Litwie w latach 1944-1953".

11.11.2007

11 listopada 2007 r. marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz uczestniczył w ambasadzie Litwy w Warszawie w otwarciu wystawy "Wojna po Wojnie: antysowiecki opór zbrojny na Litwie w latach 1944-1953".

Po tej uroczystości odbyło się spotkanie marszałka Bogdana Borusewicza z prezydentem Republiki Litewskiej Valdasem Adamkusem oraz wiceprzewodniczącym Sejmu Republiki Litewskiej Ceslovasem Jursenasem.

Prezydent Adamkus poinformował marszałka, iż odbył rozmowę z desygnowanym na premiera Polski Donaldem Tuskiem i wyraził nadzieję na dalszy rozwój współpracy między naszymi krajami.


Marszałek Borusewicz podkreślił znaczenie stosunków polsko-litewskich dla obu państw i zaznaczył, że w polskiej polityce zagranicznej nie będzie zmian co do jej kierunków. Marszałek zapewnił, że nowy rząd wyłoniony po październikowych wyborach parlamentarnych, wywodzący się - tak jak poprzedni - z kręgu solidarnościowego, będzie realizował podobną politykę zagraniczną. Będzie też dążył do polepszenia stosunków m.in. z Niemcami i Rosją.

Prezydent Adamkus podkreślił, że będzie aktywnie uczestniczył w rozwiązywaniu wspólnych problemów, w tym wciąż uciążliwych spraw w stosunkach dwustronnych takich jak pisownia polskich nazwisk, czy nakładów na polskie szkolnictwo na Litwie. Prezydent dodał, że niektóre propozycje rozstrzygnięć są w parlamencie i ma nadzieję na szybkie rozwiązanie tych kwestii.

Marszałek wyraził nadzieję na szybkie uregulowanie spornych zagadnień, gdyż zbyt długo absorbują one naszą uwagę w dwustronnych kontaktach. Marszałek przypomniał też o idei trójstronnego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Najwyższej Ukrainy, Sejmu Republiki Litewskiej, Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, która nie może być na razie zrealizowana z uwagi na sytuację na Ukrainie.

Prezydent Adamkus poinformował o swej rozmowie z prezydentem Ukrainy, który wyraził optymizm co do rozwoju sytuacji na Ukrainie.

Opr. Dział Prasowy

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

20 lat temu Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.