Narzędzia:

Polskie Dyktando na Białorusi

06.04.2008

6 kwietnia 2008 r. w Grodnie i Brześciu na Białorusi, mimo utrudnień stwarzanych przez miejscowe władze, odbyło się Trzecie Polskie Dyktando.

W dyktandzie w Grodnie, które odbyło się w kompleksie budynków, gdzie mieszczą się Polska Macierz Szkolna i konsulat, wzięła udział wicemarszałek Krystyna Bochenek. Do sprawdzianu przystąpiło około 260 osób w wieku od 13 do ponad 80 lat. Uczestnicy pisali w czterech różnych salach, niektórzy - z braku miejsca - na podłodze. W największej sali tekst dyktanda, przygotowany przez naukowców z uniwersytetu w Białymstoku, odczytał dziennikarz Tadeusz Sznuk. Grand Prix grodzieńskiego dyktanda oraz telewizor zdobyła nauczycielka plastyki z polskiej szkoły w Wołkowysku Mirosława Smirnowa.

Jak podkreśliła wicemarszałek K. Bochenek, pomysłodawczyni ogólnopolskiego dyktanda odbywającego się od 20 lat w Katowicach, wśród piszących dyktando w Grodnie panowała atmosfera skupienia i spokoju. Na koniec uczestnicy i goście odśpiewali "Rotę". "Mało słów, dużo serca. To było najbardziej niezwykłe dyktando, w jakim uczestniczyłam, piękna lekcja polskości" - powiedziała dziennikarzom wicemarszałek Senatu i podkreśliła, że impreza na Białorusi nie była imprezą przeciw komukolwiek.

Dyktando na Białorusi jest organizowane co dwa lata przez Polską Macierz Szkolną. Idea zorganizowania pierwszego Polskiego Dyktanda w tym kraju zrodziła się po przeprowadzeniu polskiego dyktanda w Wiedniu w październiku 2003 r. 17 kwietnia 2004 r. po raz pierwszy po wielu latach w ławach szkoły średniej nr 36 w Grodnie, zwanej potocznie szkołą polską, zasiadło ponad 230 uczestników ze wszystkich zakątków Białorusi. Pisały dwie grupy wiekowe - od 14 do 18 lat i od 19 roku życia wzwyż. Najstarsza uczestniczka miała 82 lata.

Zagraniczne edycje dyktanda odbyły się już w Austrii, Francji i - za pośrednictwem Polskiego Radia - w Szwecji. Być może impreza odbędzie się również w Irlandii, gdzie pomysłem zainteresowana jest tamtejsza młoda polska emigracja.

 

Tekst dyktanda (pdf)

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie wicemarszałka Senatu i przewodniczącego KSZ z delegacją Knesetu - przyjaźn i wsparcie

Wicemarszałek Michał Kamiński i senator Grzegorz Schetyna spotkali się z delegacją Knesetu, na której czele stali wiceprzewodniczący Moshe Turpaz i Evgeny Sova

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.

Wicemarszałek Rafał Grupiński na obchodach 79. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen

Wicemarszałek Rafał Grupiński 5 maja 2024 r. wziął udział w obchodach 79. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Mauthausen.