Narzędzia:

Uroczysta gala laureatów 7. edycji konkursu „List do Taty” w Senacie

edukacja i kultura 14.09.2023
Gala konkursu "List do taty" (for. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu)

Na uroczystej gali 7. edycji konkursu „List do Taty”, która odbyła się 14 września 2023 r. w Senacie, laureatom zostały wręczone nagrody i wyróżnienia.

Uczestnikom konkursu podziękowania i gratulacje przekazał przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej senator Jan Filip Libicki, z którego inicjatywy go przeprowadzono. Podkreślił on, że przystąpienie do konkursu nie było łatwe, albowiem potrzebna była odwaga, aby poddać list pod osąd wielu czytelników – senatorów, członków jury – „trzeba było pokazać swoje wnętrze ludziom obcym”. „Przełamaliście ten lęk, dziękuję Wam za to” - powiedział.   

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki zwrócił się do uczestników konkursu, mówiąc: „Zawsze ktoś jest zwycięzcą, ale w tym konkursie zwycięzcami są wszyscy”. „Najważniejsi jesteście Wy. Zdecydowaliście się upublicznić swoje listy, tę intymną formę relacji między ojcem a dzieckiem. To był akt odwagi z Waszej strony” – powiedział. Jego zdaniem, nie jest łatwe opisanie tej prostej miłości i więzi. Zwrócił on uwagę na fakt, że w listach powtarzało się pragnienie, aby ojciec trochę mniej pracował i trochę więcej czasu poświęcał swemu dziecku. Dodał, że praca jury była niezwykle trudna, a niektóre listy były niezwykle wzruszające i wzbudzające wielkie emocje. Były nawet listy do ojców, którzy odeszli – dodał. „Wierzę, że mądrość polskiej rodziny zostanie przez Was poniesiona w sztafecie pokoleń” – mówił Marszałek Senatu RP. Zapowiedział, że konkurs będzie kontynuowany i prosił uczniów o zachęcenie młodszych kolegów  do wzięcia w nim udziału.    

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który objął konkurs patronatem, zwrócił uwagę, że przekaz emocji zawarty w listach konkursowych pozostanie na długie lata - warto go przechowywać i przekazać swoim dzieciom w przyszłości.

Obecny na gali był Szef Kancelarii Senatu minister Adam Niemczewski.

Zwycięzcami konkursu zostali następujący uczniowie:

I miejsce – Nikodem Glapka z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krajence, zwycięzca z okręgu wyborczego senatora Adama Szejnfelda,

II miejsce – Damian Ciechanowski ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Ostrówku, zwycięzca z okręgu wyborczego senator Marii Koc,

III miejsce – Hubert Chajewski ze Szkoły Podstawowej nr 47 im. Kaszubskiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza w Gdańsku, zwycięzca z okręgu wyborczego senatora Bogdana Borusewicza.

Wyróżnieni zostali następujący uczniowie:

- Łucja Chłap ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Lubatówce, z okręgu wyborczego senator Alicji Zając,

- Julia Szmit z Zespołu Placówek Oświatowych w Dziewkowicach, z okręgu wyborczego senatora Beniamina Godyli,

- Małgorzata Szablińska ze Szkoły Podstawowej w Radkowie, z okręgu wyborczego senatora Aleksandra Szweda,

- Lena Rutkowska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Baranowie, z okręgu wyborczego senatora Roberta Mamątowa,

- Oliwia Szczotka ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Witolda Budryka, z okręgu wyborczego senatora Zygmunta Frankiewicza,

- Gabriel Gorel ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Siemianowicach Śląskich, z okręgu wyborczego senator Doroty Tobiszowskiej,

- Pola Ucińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Tuszynie, z okręgu wyborczego senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Organizatorem konkursu jest senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz senatorowie, którzy przeprowadzili go w swoich okręgach wyborczych. Obecną edycję konkursu, który odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, wsparło 36 senatorów, a uczestniczyło w nim prawie 2500  tys. prac nadesłanych przez uczniów z około 450 szkół.

Podstawowym celem konkursu, organizowanego co dwa lata od 2011 r., jest skierowanie uwagi opinii publicznej na rolę ojca w życiu dziecka. Konkurs jest adresowany do uczniów klas czwartych i piątych szkół podstawowych, których zadaniem jest napisanie listu na temat: kim jest i co dla mnie znaczy mój tata. Spośród prac laureatów okręgowych jury powoływane przez przewodniczącego Komisji Rodziny wyłania trzy zwycięskie prace.

W senackiej gali udział wzięli laureaci etapu okręgowego i ich ojcowie lub opiekunowie oraz senatorowie. Program pobytu finalistów konkursu w Warszawie obejmował również zwiedzanie parlamentu, wspólny obiad oraz wizytę w Centrum Nauki Kopernik.

zapis video

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie XI kadencji odebrali zaświadczenia o wyborze

Uroczystość, którą zorganizowała Państwowa Komisja Wyborcza, odbyła się w Senacie 27 października br. Nowo wybrani senatorowie obejmą swoje mandaty w dniu pierwszego posiedzenia Senatu XI kadencji, które zarządzi Prezydent RP.

Posłowie X kadencji odebrali zaświadczenia o wyborze

W wydarzeniu, które odbyło się 26 października br. w Sejmie udział wzięli Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, Wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz i Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski. Ławy senatorskie na Sejm zamienia kilkoro senatorów.

Marszałek Senatu i senatorowie na Jubileuszu Lecha Wałęsy

Marszałek Senatu, wicemarszałkowie i senatorowie uczcili 40. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla oraz jego 80. urodziny.