Narzędzia:

Zmarł Stanisław Żytkowski, senator I kadencji

19.09.2022
Senator Stanisław Żytkowski, foto Archiwum Senatu

16 września 2022 r. zmarł Stanisław Żytkowski, senator I kadencji, kandydat Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, wybrany z województwa gorzowskiego.

Urodził się w 1948 r. w Gorzowie Wilekopolskim. Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Po ukończeniu studiów  odbył aplikację w Sądzie Powiatowym w Gorzowie Wielkopolskim, złożył egzamin sędziowski i został asesorem, a potem sędzią. Do końca 1977 r. orzekał w Wydziale Cywilnym, następnie Rodzinnym Sądu Powiatowego, potem Rejonowego w Gorzowie. W 1978 r. odszedł z sądownictwa i podjął prace jako radca prawny w Zakładzie Inwestycji i Budownictwa Wojewódzkiego Związku Gminnych Spółdzielni ,,Samopomoc Chłopska”. W 1989 r. otrzymał zgodę ministra sprawiedliwości na prowadzenie prywatnej kancelarii adwokackiej.

Od początku związany był z opozycją demokratyczną, aktywny działacz Solidarności. W maju 1981 został radcą prawnym Zarządu Regionu Gorzów Wielkopolski NSZZ ,,S". Internowany po wprowadzeniu stanu wojennego, więziony w kilku ośrodkach, zwolniony w lipcu 1982. Od 1988 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Regionu NSZZ ,,S" w Gorzowie.

Był radnym Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w latach 1994-1998, działaczem duszpasterstwa ludzi pracy w Gorzowie oraz członkiem założycielem gorzowskiego koła Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta.

W Senacie I kadencji był członkiem Komisji Praw Człowieka i Praworządności oraz Komisji Samorządu Terytorialnego.


 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wyjazdowe posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w Kaliszu

W Kaliszu Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozmawiała o gospodarce odpadami oraz o budownictwie komunalnym, społecznym .

Wizyta studyjna Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w Kaliszu

Senatorowie z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej złożyli wizytę studyjną w Kaliszu. Wizyta poprzedza uroczyste posiedzenie komisji, organizowane w ramach obchodów 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP.

II Kongres Praw Zwierząt – zapowiedź

W Senacie 3 października br. odbędzie się II Kongres Praw Zwierząt „25 lat ustawy o ochronie zwierząt. Czas na zmiany?”.