Narzędzia:

Rozmowa Marszałka Senatu RP z ambasadorem Ukrainy

sprawy międzynarodowe 26.07.2022
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął 26 lipca br. rozpoczynającego misję dyplomatyczną w Polsce ambasadora Ukrainy Wasyla Zwarycza.  

Ambasador podziękował za pomoc i solidarność jakich jego kraj i obywatele doświadczają z polskiej strony w najtrudniejszym dla nich momencie. Zwrócił uwagę, że skala zniszczeń spowodowanych rosyjską agresją jest tak duża, że w projektach przyszłej rekonstrukcji należy uwzględnić doświadczenia powojennej odbudowy Warszawy.

Marszałek Tomasz Grodzki podkreślił, że miał zaszczyt występować trzykrotnie przed Radą Najwyższą Ukrainy i wyraził przekonanie, że postawa polskiego społeczeństwa wobec ukraińskich uchodźców otworzyła nowy rozdział wzajemnych stosunków.  

Ambasador Wasyl Zwarycz poinformował, że Ukraina wciąż potrzebuje broni, omówił także działania Ukrainy mające doprowadzić do osądzenia i ukarania winnych ludobójstwa, w tym także wywożenia dzieci z terytoriów okupowanych do Rosji, oraz odpowiedzialnych za niczym nie uzasadnioną napaść na sąsiednie państwo. Marszałek poinformował zaś ukraińskiego gościa o udziale senatorów w społecznej zbiórce na rzecz rozbudowy ukraińskich możliwości obronnych.

Obaj rozmówcy przedyskutowali także kwestię europejskiej perspektywy Ukrainy oraz przyszłości Unii Europejskiej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

II Kongres Praw Zwierząt – zapowiedź

W Senacie 3 października br. odbędzie się II Kongres Praw Zwierząt „25 lat ustawy o ochronie zwierząt. Czas na zmiany?”.

Prace w komisjach senackich – 27 września 2022 r.

Obradowała Komisja Infrastruktury.

Prace w komisjach senackich – 26 września 2022 r.

Obradowały połączone komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.