Narzędzia:

Marszałek Senatu na inauguracji Kongresu Młodzieży Polonijnej

18.07.2016
Foto Michał Józefaciuk

Dziękuję, że jesteście, że przyjechaliście, że utrzymujecie łączność z Polską, dziękuję za to, że kochacie swoją ojczyznę - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski 18 lipca br. do młodych ludzi podczas inauguracji Kongresu Młodzieży Polonijnej w Warszawie. Kongres odbywa się w Domu Rekolekcyjnym przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W spotkaniu bierze udział ponad 350 osób, liderów duszpasterstwa młodzieży polonijnej z całego świata.
Stanisław Karczewski powiedział, że Senat z radością patronuje spotkaniom młodzieży polonijnej. Zachęcał młodych ludzi do angażowania się w życie polonijne i do głębokiego przeżywania Światowych Dni Młodzieży.
Jesteście ambasadorami Polski na całym świecie – podkreślił marszałek. Wyraził zadowolenie, że młodzi ludzie o polskich korzeniach budują na świecie polską wspólnotę w oparciu o Kościół i wiarę.
 Do Warszawy przyjechała młodzież m.in. z Ukrainy, Białorusi,  Rumunii, Węgier, Francji, Niemiec, Kazachstanu, Rosji,  państw Azji Środkowej.
Celem Kongresu jest pierwsze w historii spotkanie młodzieży z całego świata mającej polskie pochodzenie i stworzenie przestrzeni do współpracy młodzieżowych środowisk polonijnych i wymiany doświadczeń.
Kongres będzie dla młodzieży okazją do poznania polskiej historii, kultury i tradycji. Uczestnicy  zwiedzą warszawskie muzea i urzędy, a także budynki Sejmu i Senatu.
Młodzi Polacy z zagranicy,  po kongresie ze swymi duszpasterzami udadzą się na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.

Organizatorami Kongresu są: Komisja Konferencji Episkopatu Polski  ds. Polonii i Polaków za Granicą, Komisja KEP ds. Misji i Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Renovabis i Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Konferencja na temat migracji w Stambule

Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka oraz senator Margareta Budner uczestniczą w konferencji organizowanej przez Unię Międzyparlamentarną oraz Wielkie Narodowe Zgromadzenie Turcji.

Wizyta wicemarszałkini Gabrieli Morawskiej-Staneckiej w Genewie

Wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka wzięła udział w sesji Komitetu Zarządzającego Parlamentarnej Konferencji ds. Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk z wizytą w Kanadzie

Wicemarszałek Marek Pęk zakończył wizytę w Kanadzie