Narzędzia:

Ponadnarodowe zgromadzenia parlamentarne i międzyparlamentarne w Europie XXI wieku

09.05.2006

Seminarium "Ponadnarodowe zgromadzenia parlamentarne i międzyparlamentarne w Europie XXI wieku"

8 i 9 maja 2006 r., pod patronatem Europejskiego Centrum Badań Parlamentarnych i Dokumentacji (ECPRD), w Senacie odbyło się seminarium na temat: "Ponadnarodowe zgromadzenia parlamentarne i międzyparlamentarne w Europie XXI wieku".

Celem tego spotkania było przygotowanie opracowania na temat trwałej wielostronnej współpracy międzyparlamentarnej państw członkowskich Rady Europy. Opracowanie to ma między innymi wypełnić lukę informacyjną, ułatwić komunikację i koordynację współpracy między parlamentami. W wypadku Unii Europejskiej opracowanie ułatwiłoby takie kształtowanie istniejących i nowo tworzonych form trwałej współpracy międzyparlamentarnej, by jak najefektywniej wzmacniać demokratyczną legitymizację działań władz wykonawczych Unii.

Wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski, otwierając obrady, podkreślił, że seminarium jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane podczas kolejnych konferencji przewodniczących parlamentów Rady Europy i Unii Europejskiej. Sygnalizowano wówczas konieczność zbadania systemu współpracy między parlamentami europejskimi z punktu widzenia jego efektywności oraz możliwości racjonalizacji.

Zdaniem wicemarszałka, warszawskie seminarium jest jednym z etapów pracy nad tą tematyką, które mają pomóc w przygotowaniu raportu. Wicemarszałek wskazał, iż należy dążyć do realizacji dwóch celów: dokonania przeglądu istniejących form trwałej wielostronnej współpracy międzyparlamentarnej, w którą zaangażowane są parlamenty państw członkowskich Rady Europy, oraz opracowania wniosków dotyczących racjonalizacji stosunków międzyparlamentarnych w Europie, które umożliwią twórcze włączenie się w prace przygotowawcze do kopenhaskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów UE.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Kierunki reform sądownictwa w Polsce i "Marsz 1000 tóg dla lepszej Europy”

W Senacie odbyły się konferencja poświęcona propozycjom zawartym w społecznych projektach ustaw Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” i otwarcie zjazdu Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów