Narzędzia:

Wizyta prezydenta Republiki Portugalii

03.09.2008

W środę 3 września 2008 roku wizytę w Senacie RP złożył Anibal Cavaco Silva prezydent Republiki Portugalii wraz z delegacją. Gości przyjął Bogdan Borusewicz marszałek Senatu. W spotkaniu uczestniczyła minister Ewa Polkowska, szef Kancelarii Senatu.

Marszałek Senatu wyraził nadzieję, że wizyta prezydenta Portugalii będzie dodatkowym impulsem do rozwoju polsko-portugalskich stosunków dwustronnych, zwłaszcza gospodarczych i parlamentarnych. Marszałek dodał, że od chwili przystąpienia Polski do UE i NATO oba kraje zbliżyły się do siebie. Polacy interesują się kulturą portugalską, cenią portugalskich artystów. Dobrze rozwija się ruch turystyczny i pielgrzymkowy.

Prezydent Anibal Cavaco Silva ocenił, że Polska i Portugalia mają bardzo dobre stosunki polityczne i gospodarcze. Dodał, że towarzyszy mu w Polsce grupa przedsiębiorców zainteresowanych kontaktami gospodarczymi z Polską. Prezydent wyraził przekonanie, że ta wizyta przyczyni się do dalszego wzmocnienia stosunków dwustronnych.

B. Borusewicz podkreślił, że bardzo dobrze ocenia prezydencję portugalską w UE. "To była aktywna prezydencja, która przyczyniła się do postępu w dyskusji nt. reformy UE" - powiedział marszałek. Dodał, że znacznie trudniej rysuje się prezydencja francuska.

Prezydent podkreślił, że każda prezydencja ma swoje problemy. W trakcie portugalskiej traktat zagrożony był ze strony Francji i Holandii. Dodał, że żaden traktat nie jest doskonały, ale traktat z Lizbony ma tę zaletę, że to traktat 27 państw. Wraził przekonanie, że traktat wejdzie w życie mimo przeszkód ze strony Irlandii. Jego zdaniem prezydencję Francji dodatkowo komplikuje sytuacja na Kaukazie.

Marszałek Borusewicz zaznaczył, że traktat w Polsce czeka jedynie na podpis prezydenta. W opinii Bogdana Borusewicza sytuacja na Kaukazie pokazuje jak bardzo potrzebna jest wspólna unijna polityka zagraniczna i obronna. Polska wspiera działania Francji w sprawie Gruzji, ale zdaniem marszałka, to dopiero wstęp do rozwiązania problemu.

Prezydent wyraził przekonanie, że należy wspierać starania prezydenta Francji w przywróceniu spokoju i stabilizacji na Kaukazie i traktat z Lizbony niewątpliwie pomógłby w rozwiązaniu tej sytuacji.

Marszałek Senatu wyraził nadzieję, że rozwojowi stosunków politycznych będzie towarzyszył rozwój stosunków międzyparlamentarnych. Dodał, że chętnie spotka się z szefem portugalskiego parlamentu, który został zaproszony do Polski przez marszałka Sejmu. B. Borusewicz przyłączył się do tego zaproszenia.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

20 lat temu Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.