Narzędzia:

Inauguracja roku szkolnego w polskiej szkole na Białorusi

27.09.2008

W sobotę 27 września 2008 roku delegacja Senatu RP wzięła udział w inauguracji roku szkolnego w Polskiej Szkole Społecznej im. Ignacego Domeyki w Brześciu.

To wydarzenie było okazją do spotkania senatora Stanisława Gogacza z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą z naszymi Rodakami z Brześcia i okolicznych miejscowości.

Uroczystość inauguracji roku szkolnego zaczęła się od mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brześciu, w której uczestniczyli licznie zgromadzeni goście, w tym, prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys oraz przedstawiciele terenowego oddziału ZPB oraz grono pedagogiczne, rodzice, uczniowie i absolwenci. Po mszy odbyła się akademia przygotowana przez uczniów i absolwentów szkoły.

W konsulacie RP delegacja Senatu spotkała się z działaczami ZPB. Podczas tego spotkania senator Gogacz wręczył Kartę Polaka Helenie Żminko.

Wcześniej w Peliszczach (rejon kamieniecki) senator Gogacz na spotkaniu z Polakami odpowiadał na pytania naszych Rodaków i zapoznał się z działalnością tamtejszego oddziału Związku Polaków na Białorusi (ZPB). Uczestnicy spotkania z dumą prezentowali zbiory swojej biblioteki, zgromadzone pamiątki, mówili o przywiązaniu do polskich tradycji i swoim niełatwym życiu.

W niedzielę 28 września uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Społecznej wzięli udział w wycieczce historyczno-krajoznawczej "Szlakiem Adama Mickiewicza". Odwiedzili Zaosie, byli nad jeziorem Świteź, w Nowogródku i Baranowiczach.

Polska Szkoła Społeczna powstała w Brześciu w 1988 roku. Każdego roku uczy się w niej języka polskiego, historii ojczystej, polskiej literatury i sztuki ponad 300 dzieci. Przez szkołę przeszło ponad 2300 uczniów, blisko 600 jest absolwentami lub studiuje na polskich uczelniach.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.