Narzędzia:

Przyznano tytuł "Ambasador Polszczyzny poza Granicami Kraju"

10.11.2008

Pod honorowym patronatem i z udziałem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza oraz wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek 10 listopada 2008 roku w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbyło się uroczyste wręczenie tytułów "Ambasador Polszczyzny".

Przyznany przez marszałka Senatu tytuł Ambasadora Polszczyzny poza Granicami Kraju otrzymała dr Anna Barańczak - wykładowca języka polskiego na Uniwersytecie Harvarda, która wykształciła wielu studentów i doktorantów z całego świata.

Dr Barańczak była nominowana do tej nagrody razem z prof. Yi Lijun - tłumaczką i badaczką literatury polskiej z Pekinu oraz prof. Barbarą Rzyski, popularyzującą język polski w Brazylii. Laureatka podkreśliła, że czuje się niezręcznie w tak znakomitym gronie. Oświadczyła, że nagroda należy się jej studentom. "Ci znakomici studenci uczą teraz literatury polskiej, historii, czasami są profesorami politologii z zainteresowaniami polskimi. A ja? Ja mam po prostu szczęście - robię to, co lubię i jeszcze mnie za to nagradzają" - powiedziała.

Marszałek Senatu wręczył także nagrodę Wielkiego Ambasadora Polszczyzny. Tytuł ten kapituła nagrody nadała Tadeuszowi Konwickiemu - pisarzowi, scenarzyście i reżyserowi "w uznaniu jego zasług dla polskiej literatury, a zwłaszcza dla ożywionej duchem Rzeczypospolitej Obojga Narodów wrażliwości i świadomości językowej kilku pokoleń Polaków".

Krystyna Bochenek wicemarszałek Senatu i członek Rady Języka Polskiego wręczyła nagrodę abp Tadeuszowi Gocłowskiemu w kategorii Ambasador Polszczyzny w Mowie.

Podczas gali nagrody "Ambasador Polszczyzny" odebrali ponadto: prof. Andrzej Szczeklik w kategorii Ambasador Polszczyzny w Piśmie, dziennikarz Bartłomiej Chaciński w kategorii Młody Ambasador Polszczyzny, prof. Dorota Simonides w kategorii Ambasador Polszczyzny Regionalnej.

Tytuły te ustanowione zostały przez Radę Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk i przyznawane są za wybitne zasługi w krzewieniu pięknej, poprawnej i etycznej polszczyzny.

Gratulując laureatom Borusewicz powiedział, że termin organizacji uroczystości - w przeddzień Święta Niepodległości - nie jest przypadkowy. "Język polski w historii narodu odegrał ogromną rolę. Polacy mimo represji zdołali zachować mowę polską, a wraz z mową kulturę i obyczaje" - przypomniał.

Pomysłodawcy gali Ambasador Polszczyzny mają nadzieję, że będzie ona imprezą cykliczną i przyczyni się do wykreowania mody na język polski. Liczą też, że idea upowszechni się dzięki organizowaniu konkursów w szkołach już od przyszłego roku szkolnego. Inicjatorzy przedsięwzięcia mają nadzieję, że wyróżnienia będą odtąd przyznawane co dwa lata.

Zapowiedź radiowa (plik mp3)

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.