Narzędzia:

Nadzwyczajne spotkanie Stowarzyszenia Senatów Europy

14.11.2008

W piątek 14 listopada 2008 r. w Sankt Petersburgu Bogdan Borusewicz marszałek Senatu wziął udział w nadzwyczajnym spotkaniu Stowarzyszenia Senatów Europy zwołanym z okazji 15 rocznicy powołania do życia Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej. W trakcie pobytu w Rosji marszałek spotkał się z tamtejszą Polonią.

Podczas spotkania Stowarzyszenia Senatów Europy ich szefowie dyskutowali na temat roli izb wyższych parlamentów w rozwoju dialogu kulturowego i międzycywilizacyjnego oraz poruszyli kwestie związane z legislacyjnymi aspektami budowania wspólnych, europejskich standardów prawnych i humanitarnych.

Marszałek Senatu, który zabrał głos na temat standardów prawnych i humanitarnych, podkreślił, że Polska, podobnie jak inne nowe kraje UE ma za sobą doświadczenia związane z przyjmowaniem unijnego prawodawstwa. Zaznaczył, że wraz z nim Polska przyjęła szereg standardów prawnych. Dodał, że nie uda się jednak zadekretować ani wolności i demokracji, ani innowacyjności, ani oszczędności, ani poszanowania dla środowiska. Wskazał na potrzebę ożywiania ducha praw i zakorzeniania ich w systemie wartości cywilizacyjno-kulturowych i w rodzimej kulturze. Tym, zdaniem marszałka, poza działalnością legislacyjną powinny się zajmować parlamenty. "Parlamenty powinny promować i otaczać mecenatem organizacje pozarządowe, szczególnie te, które monitorują przestrzeganie praw człowieka, powinny być wyczulone na łamanie praw wolnego przekazu medialnego oraz wsłuchiwać się w głosy obywateli, szczególnie tych, którzy doświadczają niesprawiedliwości" - mówił Borusewicz.

Marszałek zaproponował, by w przyszłym roku w Warszawie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Stowarzyszenia Senatów Europy w związku z 20. rocznicą pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce i po wschodniej stronie muru berlińskiego. Zaproponował, by na tym spotkaniu odbyć szczegółową debatę na temat demokracji.

B. Borusewicz podkreślił, że można mieć wspaniałą konstytucję i spełniać wszelkie standardy prawne a być przy tym krajem niedemokratycznym, jeśli nie ma wolnego dostępu do mediów i nieskrępowanego obiegu informacji. Zdaniem marszałka proporcjonalna ordynacja wyborcza odbiera parlamentarzystę wyborcom. Staje się on ogniwem w maszynce do głosowania, dlatego niezależność związanego z okręgiem wyborczym parlamentarzysty ma decydujący wpływ na jakość demokracji, a także legislacji.

W przyjętej Deklaracji Końcowej uczestnicy spotkania stwierdzili, że wraz z pojawieniem się nowych zagrożeń bezpieczeństwa powszechnego jednym z priorytetowych zadań parlamentów staje się wzmocnienie międzynarodowej współpracy w tym zakresie. W opinii szefów izb drugich parlamentów Senaty są powołane do odegrania szczególnej roli we wzmocnieniu współpracy Centrum z regionami. Powinny reprezentować interesy regionalne przy uchwalaniu aktów prawnych. W Deklaracji podkreśla się pozytywny skutek coraz powszechniejszej dwuizbowości, co znajduje realne odzwierciedlenie w poprawie jakości stanowionego prawa.

W trakcie konferencji marszałek spotkał się z Siergiejem Mironowem przewodniczacym Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej. Rozmawiano o pogłębieniu współpracy międzyparlamentarnej i organizacji cyklu spotkań międzyregionalnych polsko-rosyjskich. Podczas trójstronnego spotkania Bogdana Borusewicza, Sergieja Mironowa i Renato Schifaniego (przewodniczący Senatu Republiki Włoskiej) mówiono o bezpieczeństwie europejskim oraz współpracy UE z Rosją.

Wcześniej marszałek odwiedził Dom Polski w Petersburgu, gdzie spotkał się z przewodniczącymi polonijnych organizacji północno- zachodniej Rosji. Rozmawiano m.in. o potrzebach polonijnych organizacji na tym terenie, o współpracy tych organizacji z lokalnymi władzami. Działacze polonijni podkreślali, że w tym regionie jest zapotrzebowanie na kursy i nauczycieli języka polskiego. Podkreślali, że jest spore zainteresowanie nauką polskiego języka także wśród Rosjan. Wskazywali, że całkiem niedawno nastąpił przełom w mentalności Polonii - coraz chętniej ludzie zaczęli przyznawać się do polskiego pochodzenia. Do tej pory celem organizacji polonijnych było odnalezienie osób polskiego pochodzenia i zorganizowanie się. Teraz działalność polonijna koncentruje się na odrestaurowaniu i zachowaniu polskich miejsc pamięci - od czasów Powstania Listopadowego po czasy zsyłek na Sybir, gromadzeniu pamiątek po wielkich Polakach. Przedstawiciele organizacji polonijnych mówili, że udaje się odzyskiwać kościoły katolickie i nawet budować nowe. Podejmują także prace nad odtworzeniem i spisaniem historii tutejszych Polaków. Wreszcie wskazywali, że Polacy na tej ziemi są rzecznikami polskiej racji stanu.

Marszałek rozmawiał także z dziennikarzami o sytuacji Polonii, a także odpowiadał na ich pytania dotyczące polskiej polityki zagranicznej.

Wieczorem B. Borusewicz wziął udział w uroczystym koncercie z okazji 20-lecia działalności Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego "Polonia". Podczas tej gali wręczono odznaczenia państwowe wybitnym działaczom polonijnym, a także odbyło się uroczyste wręczenie Kart Polaka.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

20 lat temu Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.