Narzędzia:

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

17.04.2024
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

„Władza powinna być zdecentralizowana, powinna być jak najbliżej spraw ludzi” – mówił wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński podczas kolejnej debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”, która odbyła się 17 kwietnia 2024 r. w oddziale Archiwum Państwowego w Milanówku. Jak dodał, zasadę tę najlepiej realizuje samorząd terytorialny. Zdaniem wicemarszałka Rafała Grupińskiego reforma samorządowa, którą zainicjował Senat, była najlepszą reformą transformacyjną w Polsce po 1989 r., bo dzięki niej władza została przekazana w dół, a lokalne społeczności uzyskały wiele możliwości rozwoju. Dzięki samorządowi realizowana jest zasada pomocniczości, zapisana w Konstytucji RP. Wicemarszałek podkreślił, że obecnie dużym problemem samorządów są finanse. Zapewnił, że resort finansów pracuje nad opracowaniem dobrego, adekwatnego do współczesnych zadań i sytuacji gospodarczej, systemu finansowania samorządów. „Samorządność w Polsce po 1989 r. jest też jednym z narzędzi, którym można zwalczać nacjonalizm” – ocenił wicemarszałek Senatu. „Wspólnota lokalna, to taka, w której nie odrzuca się obcych. Jest w niej miejsce na różnorodność. W tym sensie samorządność odgrywa także rolę kulturową” – dodał.

Z opinią wicemarszałka o zmaganiu się samorządu z nacjonalizmem zgodził się senator VI kadencji Stefan Niesiołowski. W tym kontekście przypomniał uchwały kilku samorządów, wprowadzające tzw. strefy wolne od ideologii LGBT. Apelował o zwalczanie nacjonalizmu, aby nie utracić wolności i demokracji, jak to się stało w 2015 r.

„Samorząd jest ważny, bo tu decyduje się jakość życia obywatelskiego, narodowego, gospodarczego” – przekonywał redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik. Dlatego, jego zdaniem, tak istotny jest udział w wyborach samorządowych i świadomość, że każdy głos jest ważny.

Zdaniem przewodniczącego Rady Miasta Milanówka Piotra Napłoszka samorząd tak mocno zakorzenił się w świadomości Polaków, że nikt nie wyobraża sobie, iż może go nie być. Samorządność pozwoliła mieszkańcom miast, miasteczek i wsi współdecydować o rozwoju lokalnym i regionalnym.

Podczas dyskusji mieszkańcy Milanówka wskazywali m.in. na potrzebę podjęcia działań na rzecz edukacji obywatelskiej, zwiększenia frekwencji w wyborach. Zwracali też uwagę na upolitycznienie samorządów. 

W debacie wzięli udział: wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński, wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski, przewodniczący Rady Miasta Milanówek Piotr Napłoszek, Stefan Niesiołowski, senator VI kadencji, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik, aktor Daniel Olbrychski oraz mieszkańcy Milanówka. Dyskusję moderowała dziennikarka Magdalena Czyż, wiceprezeska Stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita”.

Debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” to projekt edukacyjny, którego celem jest popularyzacja wiedzy o roli Izby wyższej w procesie legislacyjnym oraz jego dorobku ustawodawczym od 1989 r. Spotkania mają charakter otwarty i odbywają się w różnych miastach w Polsce.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.