Narzędzia:

Wizyta przewodniczącej Parlamentu Europejskiego w Senacie

sprawy międzynarodowe 15.02.2024
fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. W spotkaniu uczestniczyli także przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych senator Grzegorz Schetyna, szef polskiej delegacji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Andrzej Halicki i Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.

„Wiemy, jak bardzo ważne są wybory do Parlamentu Europejskiego. Od tego, jacy kandydaci zdobędą mandaty, będzie zależała przyszłość Europy” – powiedziała podczas spotkania Małgorzata Kidawa-Błońska, odnosząc się do eurowyborów, które odbędą się w czerwcu br. „W obecnych niebezpiecznych czasach ważna jest jedność Europy. Temat, od którego nie możemy uciec, to wojna w Ukrainie” – dodała. Marszałek Senatu podkreśliła, że w Polsce zawsze było silne poparcie dla członkostwa w Unii Europejskiej, lecz teraz, w obliczu zagrożenia ze strony Rosji, jest ono jeszcze większe.

Po spotkaniu przewodnicząca PE wygłosiła przemówienie rozpoczynające posiedzenie Izby Wyższej. „Wiedzcie, że Parlament Europejski był i zawsze będzie po waszej stronie” - powiedziała do senatrów szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. Podziękowała Polsce za ostrzeżenia przed Rosją oraz za pomoc Ukrainie po rozpoczęciu pełnoskalowej rosyjskiej inwazji. "W tym nowym rozdziale historii Polski musimy potwierdzić nasze wspólne wartości. Odpowiedzialność za ochronę Europy, wartości i możliwości, które zbudowaliśmy dziś spoczywa na barkach naszego pokolenia" - powiedziała szefowa PE. Dodała, że "wszyscy widzą imponujące zmiany, jakie dokonały się w Polsce". "Tam, gdzie niektórzy myśleli, że zostaną zrobione małe kroki, zrobiliście gigantyczny krok naprzód z powrotem do serca Europy, tam gdzie leży Polska. Wiedzcie, że PE był i zawsze będzie po waszej stronie" - zapewniła Metsola.

Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego stwierdziła, że ostatnie lata nie były łatwe, ale mimo tego Europa jest dziś silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, a kryzysy, którym trzeba było stawić czoła uczyniły nas bardziej odpornymi, zdeterminowanymi i zjednoczonymi. "Sukces naszej europejskiej waluty i jednolitego rynku jest odzwierciedleniem naszej wspólnej chęci do współpracy" - podkreśliła przewodnicząca PE. Dodała, że "w odpowiedzi na ataki na Ukrainę i demokrację instytucje UE i państwa członkowskie zjednoczyły się na niespotykaną dotąd skalę".

Roberta Metsola podziękowała "za szczególnie ważną rolę, jaką odegrała Polska". "Po pierwsze za ostrzeżenia, które przez lata przekazywaliście nam na temat Rosji. Kiedy widzieliśmy hybrydowe ataki na nasze procesy demokratyczne Polska bardzo dobrze wiedziała, o co toczy się ta gra, a my powinniśmy byli słuchać" - przyznała. Podziękowała także za poczucie odpowiedzialności, jakie Polska pokazała Europie i światu. "Zwłaszcza jeśli chodzi o wyjątkową solidarność w otwieraniu waszych domów i serc dla milionów Ukraińców zmuszonych do szukania schronienia" - zaznaczyła przewodnicząca PE. "Tym razem chcę zapewnić, że słuchaliśmy i że nie popełnimy ponownie tego samego błędu" - powiedziała Metsola.

Wcześniej Roberta Metsola spotkała się z premierem Donaldem Tuskiem. W planach ma także spotkanie z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim i ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem. Przewodnicząca uda się także na spotkanie ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego oraz zainauguruje Centrum Multimedialne Europa Experience. W piątek odwiedzi Gdańsk.

Wizyta przewodniczącej PE w Polsce jest częścią jej podróży po wszystkich państwach członkowskich UE w okresie poprzedzającym wybory do Parlamentu Europejskiego, które zaplanowano na czerwiec.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.