Narzędzia:

Komisja Nadzwyczajna ds. inwigilacji składa doniesienia do prokuratury

07.09.2023
fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

Przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do spraw inwigilacji senator Marcin Bosacki poinformował 7 września na konferencji prasowej, że podpisał zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłych i obecnych ministrów, którzy w raporcie końcowym Komisji zostali wymienieni jako odpowiedzialni za zakup i  stosowanie systemu Pegasus. Chodzi o ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę, wiceministra finansów Piotra Patkowskiego i byłego wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia.

Przewodniczący Komisji zwrócił także uwagę na wydarzenia, które miały miejsce w dniu, kiedy komisja przyjmowała swój raport. „Zdarzyły się dwie rzeczy, które potwierdzają opresyjny, autorytarny charakter rządów PiS. Po pierwsze, zaraz po naszym raporcie oskarżono o absurdalne zarzuty sprzed dekady główną ofiarę skandalu z Pegasusem, czyli pana senatora Brejzę. A po drugie, przez kilka godzin w prokuraturze wczoraj przesłuchiwano, uniemożliwiając mu spotkanie z nami pana Roberta Ziółkowskiego, który posiada informacje nt. podsłuchów w hotelach Polskiego Holdingu Hotelowego” – mówił senator Bosacki. „Po tych działaniach PiS-u i pana Ziobry tym bardziej chętnie podpisałem dzisiaj pierwsze zawiadomienia do prokuratury na panów Kamińskiego, Bejdę, Patkowskiego, Wosia - wszystkich, którzy kupowali, a potem używali wobec przeciwników tej władzy systemu Pegasus” – dodał przewodniczący Komisji.

Wiceprzewodnicząca Komisji i Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka zwróciła uwagę, że przy zakupie Pegasusa złamano dyscyplinę finansów publicznych i wiele przepisów innych ustaw – w tym o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i Kodeksu karnego wykonawczego który mówi o przeznaczeniu środków z Funduszu Sprawiedliwości na pomoc ofiarom przestępstw, a zostały one przeznaczone na zakup tego tej broni cybernetycznej. Naruszono również przepisy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz szereg przepisów Kodeksu karnego. „Naruszono konstytucyjne prawa jednostek. W związku z czym w tym naszym raporcie końcowym znalazły się wszystkie przestępstwa, które miały miejsce przy stosowaniu, zakupie, używaniu Pegasusa” – powiedziała Wicemarszałkini.

Zastępca przewodniczącego komisji senator Sławomir Rybicki ocenił, że w ciągu ośmioletnich rządów PiS inwigilacja w Polsce przybrała ogromną i niekontrolowaną skalę. „11 służb ma prawo do inwigilacji Polaków, do wkraczania bez kontroli w ich prywatne życie, w tajemnicę korespondencji. I jest to sytuacja nie do zaakceptowania” – podkreślił. Wskazał, że rekomendacje komisji zalecają, aby ustawodawca wziął pod uwagę konieczność objęcia nadzorem służb specjalnych w Polsce poprzez zwiększenie kompetencji sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych, ale również rozszerzenie uprawnień Rzecznika Praw Obywatelskich, a także sądów.

Członek komisji i Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński podkreślił, że prace komisji dotyczyły obrony naszych praw obywatelskich, ale także – jak to ujął - obrony naszych kieszeni przed marnotrawstwem i złodziejstwem. „Część zarzutów, które formułujemy, dotyczy jak prawie zawsze przy tej władzy, braku szacunku dla publicznego pieniądza” – zauważył.

Członkini Komisji senator Magdalena Kochan zwróciła uwagę, że za pomocą Pegasusem manipulowano życiem senatora Brejzy. „W momencie, kiedy postawiliśmy kropkę nad i, powiedzieliśmy, kto z imienia i nazwiska odpowiada za tego rodzaju proceder uprawiany przez władze, Krzysztofowi Brejzie ponownie stawia się zarzuty. Nikt rozsądnie myślący nie uwierzy w te bzdurne zarzuty sprzed 10 lat, a jednak zostały postawione” – zaznaczyła senator Kochan.

„Po 1,5, roku pracy komisji z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że mieliśmy, do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą, działającą bezprawnie, używającą narzędzia, które w żaden sposób demokratycznym kraju nie powinny być używane” – podsumował członek komisji senator Wadim Tyszkiewicz.

Komisja Nadzwyczajna do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych 6 września br. zatwierdziła raport końcowy ze swoich prac. Wynika z niego, że w Polsce programu Pegasus użyto w stosunku do osób, wobec których nie toczyło się żadne postępowanie dotyczące udziału w popełnieniu przestępstwa, a ofiarami inwigilacji stawały się osoby, które krytycznie oceniały politykę PiS. Inwigilowani tym programem byli m.in. senator Krzysztof Brejza, prokurator Ewa Wrzosek, mecenas Roman Giertych, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezes Agrounii Michał Kołodziejczak czy przedsiębiorca Andrzej Długosz. Stosowanie systemu operacyjnego wobec wszystkich osób, wysłuchanych przez Komisję, rażąco naruszało wskazane stan­dardy konstytucyjne.

Senatorowie napisali w raporcie, że zakup Pegasusa odbył się nielegalnie i niezgodnie z prawem, z naruszeniem przepisów ustawy o CBA oraz kilkunastu innych przepisów związanych z finansami publicznymi.  Komisja uznała, że obecny stan prawny w Polsce nie gwarantuje skutecznej kontroli nad służbami specjalnymi. Ponadto orzekła, że ze względu na niemożność zrealizowania akredytacji i weryfikacji wymagań bezpieczeństwa teleinformatycznego, związanego z ochroną informacji niejawnych, Pegasus nie może być stosowany na gruncie polskiego prawa.

Komisja oceniła - na podstawie wysłuchań osób inwigilowanych przez system Pegasus oraz opinii prawnych ekspertów -  że wybory z 2019 r. nie były uczciwe i nie dawały ich uczestnikom równych szans.

 


 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży

Parlamentarny Zespół ds. Młodzieży nawiązał współpracę z Parlamentem Młodych RP. Podczas posiedzenia 10 maja 2024 r. m.in. omówiono uchwały tego parlamentu dotyczące sportu.

Wizyta ambasadora Singapuru u wicemarszałka Rafała Grupińskiego

Wicemarszałek Rafał Grupiński 9 maja br. przyjął ambasadora Republiki Singapuru Loo Choon Yonga.

Spotkanie z ambasadorem Meksyku

Gośćmi Senackiej Grupy Polsko-Meksykańskiej byli ambasador Meksyku w RP Juan Sandoval Mendiolea i zastępca szefa misji José Borjón.