Narzędzia:

Wizyta Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego w Senacie

26.07.2023
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej spotkali się  26 lipca 2023 r. w Senacie z delegacją Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego (SEDE). Podczas spotkania oprócz obronności poruszono kwestie wsparcia dla obywateli Ukrainy oraz polityki dotyczącej komunikacji społecznej i przeciwdziałania rosyjskiej propagandzie. Delegacja przybyła do Polski, aby ocenić trwającą Misję Wsparcia Wojskowego UE na Ukrainie (EUMAM) oraz postępy w zaspokajaniu potrzeb Ukrainy w zakresie szkolenia wojskowego.  

Przewodniczący delegacji Lukas Mandl powiedział, że spotkania na szczeblu parlamentarnym są najistotniejsze dla prac podkomisji, ponieważ rozmowy z posłami i senatorami pozwalają poznać opinie reprezentowanego przez nich elektoratu.  Podkreślił on, że docenia konsensus jaki osiągnęły w Polsce dwie główne partie w kwestii pomocy Ukraińcom. Europarlamenatarzyści pytali o sposoby finasowania wsparcia dla Ukrainy, o nastroje społeczne z tym związane oraz o to, czy w debacie publicznej temat wojny jest stale obecny, czy może już obserwujemy pewien efekt znużenia. Europarlamentarzystów interesowała także ocena sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.  

Przewodniczący Komisji Obrony Narodowej senator Jarosław Rusiecki przypomniał o postawie Polaków i zaangażowaniu w pomoc humanitarną już od samego początku wojny na Ukrainie. W ocenie senatora na podniesienie bezpieczeństwa Polaków wpłynęło wprowadzenie ustawy o obronie ojczyzny, za której przyjęciem opowiedziało się 450 posłów, nikt nie był przeciw, a od głosu wstrzymali się jednie posłowie Konfederacji. Dodał, że w Polsce mieszka i pracuje 2 mln Ukraińców. W ocenie senatora najlotniejsze jest teraz wypracowanie spójnego stanowiska państw członkowskich w kwestii wsparcia militarnego, które jest realizowane przez NATO i UE.   

Senator Dorota Czudowska dodała, że w Polsce funkcjonują ukraińskie szkoły, kościoły a Ukraińcy, którzy podejmują pracę zasilają polską gospodarkę.

Europosłanka Anna Fotyga powiedziała, że członkowie delegacji są pod wrażeniem wysokiego poziomu szkolenia wojskowego, realizowanego przez Polskę dla Ukraińskich Sił Zbrojnych w ramach misji.

Do kwestii znużenia społecznego tematem wojny odniósł się senator Marcin Bosacki mówiąc, że jeżeli chęć pomocy dla Ukraińców słabnie, to wynika to jedynie ze zmęczenia i zniecierpliwienia, bo wojna trwa już długo. Dodał, że potrzebna jest międzynarodowa, długoterminowa strategia komunikacji i mobilizacji społecznej.  

W spotkaniu uczestniczyli europarlamentarzyści: Arnaud Danjean, Evin Incir, Attila Ara-Kovács, Petras Auštrevičius oraz  Anna Fotyga. Spotkanie w Senacie poprzedziły wizyty delegacji w Misji Pomocy Wojskowej Unii Europejskiej dla Ukrainy w Niemczech (ST-C) i Polsce (CAT-C).

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Cieszynie

Małgorzata Kidawa-Błońska złoży wizytę w Cieszynie w związku obchodami 20-lecia przystąpienia Polski do UE, Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.