Narzędzia:

Parlament Młodych Rzeczypospolitej Polskiej

12.11.2022
Parlament Młodych Rzeczypospolitej Polskiej (fot. Łukasz Kamiński - Kancelaria Senatu)

W Senacie odbyło się IX posiedzenie Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej, pod hasłem „2022 – Europejski Rok Młodzieży. Jak uczynić młodzież Unii Europejskiej realnie decyzyjną?”. „W sztafecie pokoleń to wy wkrótce przejmiecie odpowiedzialność nie tylko za naszą ukochaną najjaśniejszą Rzeczpospolitą, ale pewnie za losy tego małego kontynentu, jakim jest Europa, czy razem ze wspólnotami innych młodych ludzi z całego świata za losy naszej planety”– zwrócił się do młodych Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas sesji inaugurującej obrady.

Marszałek Senatu mówił, że Senat jest Izbą otwartą na debatę opartą na merytorycznej argumentacji i wzajemnym szacunku. „To jest miejsce wolnej myśli, to jest miejsce wolnego słowa” – powiedział Marszałek. Profesor Grodzki podkreślił, że Senat jest otwarty na młodych ludzi. Przypomniał, że co miesiąc z inicjatywy licealistów odbywają się w Senacie spotkania w ramach „Gadki Senackiej”. Jest  to forum otwartej wymiany myśli. Młodzi rozmawiają z ekspertami o najważniejszych problemach współczesności. Marszałek mówił także, że problemami młodzieży w Senacie zajmuje się senacka Komisja Edukacji, Nauki i Sportu.

„Demokracja, pluralizm, równość, praworządność, poszanowanie każdego człowieka z jego godnością i prawami niezależnie od rasy, płci, wyznania, czy preferencji seksualnych, wolność i tolerancja powinny być dla nas wszystkich wartościami niepodważalnymi” – powiedział Marszałek Senatu. Podkreślił, że rządzący nie tylko w Polsce dość często zapominają w swoich sporach o fundamentach Unii Europejskiej. „Skutki fałszywych, czy błędnych decyzji podjętych dziś odbiją się przede wszystkim na was za kilkanaście lat” – dodał. Jako przykład podał fundusz odbudowy, czy groźbę polexitu w przyszłości. „Dlatego ta debata dzisiaj jest niezwykle ważna, bo to od waszej aktywności zależy, w jakim kierunku pójdzie UE, jak będzie się miała demokracja we wspólnocie wolnego świata. Bo pamiętajmy, że demokracja i wolność nie są dane raz na zawsze” – powiedział. Podkreślił, że w młodzieży pokładana jest ogromna nadzieja, ponieważ to od niej będzie zależała przyszłość Polski w Unii Europejskiej i jej relacje z resztą świata.

Przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski mówił, że Unia Europejska kieruje różne programy do młodych, jak np. Erazmus czy Europejski Korpus Solidarności, ale „sprawy młodych ludzi pozostawia przepisom narodowym”, co ma jego zdaniem swoje zalety, ale i wady. Przewodniczący wymienił najważniejsze trendy dotyczące młodych ludzi: demografię, przemiany w rodzinie, prawa dzieci, prawa kobiet i wyzwania klimatyczne. Podkreślił, że młodzi muszą walczyć o wolność m.in. w internecie, w szkole i na uczelniach. „Nie dajcie sobie narzucić jednej sztancy w myśleniu. A mamy takie tendencje także w naszym kraju. Niech nikt wam nie mówi, jaki podręcznik i jakie poglądy są jedynie słuszne. To wy najlepiej o tym wiecie. Niech nikt wam nie mówi, że jedni są lepsi czy gorsi. Wszyscy są równi. I w tym dialogu i własnym poznawaniu budujcie własną wartość” – zaapelował do uczestników obrad. Zaznaczył, że prawa są wartościami, o które należy się upominać. „W Senacie wasz głos zawsze wybrzmi donośnie” – zakończył senator Kwiatkowski.

Minutą ciszy uczczono pamięć Ukraińców walczących z Rosją i poległych. „Dziękujemy za to, że niesiecie w dalszym ciągu pomoc, za to, że jesteście razem z naszymi braćmi i siostrami z Ukrainy, że niezmiennie wspieracie ich od 24 lutego tego roku. Bo polską racją stanu jest wspierać naszych sąsiadów z Ukrainy” – powiedział doradca Prezydenta RP ds. młodzieży Łukasz Rzepecki.

W tegorocznych obradach Parlamentu Młodych RP wzięło udział blisko 100 przedstawicieli młodego pokolenia z całego kraju. Celem spotkania jest wypracowanie propozycji działań na rzecz reprezentacji młodych w strukturach Unii Europejskiej oraz udziału w podejmowaniu decyzji. Podjęte przez młodzież uchwały zostaną przekazane władzom krajowym i unijnym.

Parlament Młodych RP to apolityczna inicjatywa przedstawicieli młodego pokolenia, którzy zbierają się, aby dyskutować nad zagadnieniami współczesnego świata. Misją Parlamentu jest zrzeszanie młodych Polaków i przygotowanie ich do życia w społeczeństwie obywatelskim, formułowane merytorycznych argumentów oraz nabycie umiejętności debatowania.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.