Narzędzia:

Uroczystości w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej

14.08.2022
Fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu

Zastępca Szefa Kancelarii Senatu Jarosław Stolarczyk w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego uczestniczył 14 sierpnia br. w uroczystościach w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej, które odbyły się w Ossowie przy tablicach upamiętniających Pomoc Narodów w 1920 roku. Tablice honorują wsparcie, jakie Polska otrzymała w wojnie polsko-bolszewickiej od żołnierzy z Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Węgier oraz Armenii. W hołdzie poległym minister Stolarczyk złożył w imieniu Marszałka Senatu RP wiązankę kwiatów.

Bitwa Warszawska rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 r., kiedy to wojska polskie zostały wyparte z Radzymina a siły sowieckie znalazły się tuż pod Warszawą. Polska obrona wycofała się na drugą linię w rejonie Radzymina i Ossowa. Bitwa pod Ossowem 13–14 sierpnia była pierwszym starciem, zakończonym zwycięstwem Polaków. Potyczka, która przeszła do historii jako "osiemnasta decydująca o losach świata", uratowała Polskę i kraje Europy Zachodniej przed komunizmem.

Bitwa pod Ossowem należała do najkrwawszych i najbardziej dramatycznych spośród walk toczonych w obronie stolicy, koniecznych do przeprowadzenia kontrofensywy. Wielkim męstwem wykazali się żołnierze Legii Akademickiej. W jej szeregach walczyli nie tylko studenci, ale także młodzież gimnazjalna i harcerze. Polscy żołnierze stawiali pod Ossowem zacięty opór atakującym Rosjanom. Mimo wyczerpania i poważnych strat, Polacy poderwali się do kontrataku. Doszło do walk wręcz. Przeważające siły wroga musiały ustąpić. Zwycięstwo zostało drogo okupione. W walkach poległo, zaginęło i zostało rannych ok. 600 żołnierzy.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wiceszefowa Kancelarii Senatu na Gali X edycji Konkursu im. Olgierda Fietkiewicza

Zastępczyni Szefa Kancelarii Senatu dr Karolina Zioło-Pużuk uczestniczyła w uroczystej Gali X edycji Konkursu im. hm. Olgierda Fietkiewicza na prace naukowe poświęcone tematyce harcerskiej.

„Dzieci i ryby mają głos” - debata młodzieżowa z udziałem Marszałka Senatu RP

„Czysta, zielona, przyjazna planeta – która po prostu musi ocaleć – to temat niezwykle ważny, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Jestem dumny, że w Senacie możemy o tym z młodzieżą rozmawiać” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Prace w komisjach senackich – 22 września 2022 r.

Obradowały senackie komisje: praw człowieka, spraw zagranicznych, nauki, edukacji i sportu