Narzędzia:

Szef Kancelarii Senatu na centralnych obchodach Dnia Strażaka

bezpieczeństwo 06.05.2022
Centralne obchody Dnia Strażaka (fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu)

Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego wziął udział w centralnych obchodach Dnia Strażaka oraz promocji oficerskiej, które odbyły się 6 maja 2022 r. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczył także senator Marek Komorowski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie oraz przewodniczący Głównego Sądu Honorowego Związku OSP RP.

Uroczystość wpisała się w obchody 30-lecia istnienia Państwowej Straży Pożarnej pod honorowym patronatem Prezydenta RP.  

W jej trakcie Komendant Główny PSP złożył meldunek Prezydentowi RP, odbyła się uroczysta odprawa wart, po raz pierwszy w historii wystawionych przez PSP, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, wręczono nominacje generalskie dla siedmiu nowych nadbrygadierów PSP, a także awans na stopień generała brygadiera komendanta głównego PSP. Odbyła  się także promocja na pierwszy stopień oficerski 294 strażaków PSP. Wygłoszony został również apel pamięci, a uroczystość zakończyła defilada kompanii reprezentacyjnych PSP.

Międzynarodowy Dzień Strażaka jest obchodzony 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anizie w górnej Austrii w 304 r. Jego relikwie przywiózł do Krakowa w 1184 r. biskup Modeny na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła dzielnica Krakowa - Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Uroczystości w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Zastępca Szefa Kancelarii Senatu Jarosław Stolarczyk w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego uczestniczył w uroczystościach, które w rocznicę bitwy z 1920 r. odbyły się w Ossowie.

Apel do Sejmu o podjęcie prac nad senackimi inicjatywami

Wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński i przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski w liście do Marszałek Sejmu zaapelowali, by Sejm zajął się projektami ustaw, złożonymi przez Senat.

Promocja oficerska WAT z udziałem Zastępcy Szefa Kancelarii Senatu

Minister Jarosław Stolarczyk w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego wziął udział w promocji oficerskiej absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.