Narzędzia:

Marszałek Senatu RP z wizytą w Watykanie

sprawy międzynarodowe 08.01.2022
© Vatican Media

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki  8 stycznia br. został przyjęty na audiencji przez Papieża Franciszka. Jak powiedział dziennikarzom Marszałek, był to dla niego zaszczyt i honor, aby móc osobiście podziękować za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, Stefana Kardynała Wyszyńskiego, oraz Matki Róży Czackiej, twórczyni ośrodka dla niewidomych w Laskach. Marszałek Senatu przywołał przy tej okazji fakt, iż to Senat RP ustanowił rok 2021 rokiem Prymasa Tysiąclecia, jak również podjął okolicznościową uchwałę dla uczczenia beatyfikacji. Podkreślił, że duch i nastrój audiencji utwierdził go w przekonaniu, że Papież Franciszek jest wielkim przywódcą Kościoła.

Marszałek Tomasz Grodzki opowiedział dziennikarzom o tematach poruszonych w trakcie rozmowy z Ojcem Świętym, w tym także  torakochirurgicznych, ponieważ jako dziecko Franciszek był pacjentem chirurgii klatki piersiowej. Marszałek Senatu podkreślił, że orientacja Ojca Świętego w sprawach polskich jest znakomita. Szczególną uwagę Ojciec Święty zwrócił na słabnącą dzietność w Europie i Polsce. Jak poinformował Marszałek Senatu, zgodzono się, że diagnoza jest  postawiona, ale propozycje leczenia są dalekie od finalizacji. Podkreślił, że Papież ma przesłanie dla Polski i dla Europy: „musimy coś zrobić, aby Europa nie umarła i aby rodziło się więcej dzieci”. Poruszono też kwestię uchodźców, nie tylko w kontekście Polski, ale „w kontekście rozróżnienia obowiązku obrony granic, który jest poza dyskusją, z humanitarnym, chrześcijańskim podejściem do uchodźców, istot ludzkich, zwłaszcza kobiet i dzieci”. Rozmawioano też o „agresywnych zapędach Rosji w stosunku do Ukrainy”, czym Ojciec Święty się bardzo martwi. Zdaniem Marszałka Tomasza Grodzkiego, aczkolwiek to nie było wprost powiedziane, dyplomacja watykańska czyni pewne wysiłki , aby to napięcie na granicy między tymi krajami zniwelować.     

Marszałek Tomasz Grodzki poinformował, że przekazał Ojcu Świętemu w darze uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z  2 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz z 10 września 2021 r. w związku z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, a także album zawierający fotografie z uroczystości beatyfikacyjnej Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Marszałek Senatu powiedział, że Papież Franciszek jako meloman niezwykle ucieszył się z kolejnego daru, jakim były płyty winylowe z nagraniami kompozytorów polskich, Góreckiego, Pendereckiego i Paderewskiego, jednego z ojców niepodległości Polski, który stworzył przepiękną symfonię „Polonia”. Była ona niewykonywana przez lata, a ostatnio została odtworzona przez polskiego dyrygenta przy pomocy Lwowskiej Orkiestry Symfonicznej.

Marszałek Tomasz Grodzki poinformował, że otrzymał od Papieża oficjalny medal na 9. rocznicę jego pontyfikatu, zbiór encyklik i adhortacji apostolskich, orędzie Ojca Świętego na 55. Światowy Dzień Pokoju z 1 stycznia 2022 r. i album „Why are you afraid? Have you No faith?”  Dla Senatu przeznaczył on metaloplastykę „RIEMPIAMO LE MANI DI ALTRE MANI” – przedstawiającą splecione dłonie, „symbolizującą to, że jako ludzie powinniśmy je sobie podawać”.

Na zakończenie Papież Franciszek spotkał się z całą polską delegacją, w tym z  małżonką Marszałka Senatu, a także z ambasadorem Polski przy Watykanie Januszem Kotańskim.

Po spotkaniu z Papieżem Franciszkiem Marszałek złożył kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Św. Piotra. Odwiedził także Bazylikę Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, gdzie złożył kwiaty przed tablicą, poświęconą bł. prymasowi Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu. Bazylika ta była kościołem tytularnym Prymasa Tysiąclecia, a tablica odnowiona została z inicjatywy Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta Marszałka Senatu RP i senatorów w Królestwie Maroka

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją rozpoczął wizytę w Królestwie Marokańskim na zaproszenie przewodniczącego Izby Doradców Enaama Mayary.

Posiedzenie Senackich Zespołów ds. Zrównoważonego Rozwoju oraz MŚP

O zmianach w Polskim Ładzie – czy naprawiono już wszystko, co zepsuto, debatowali senatorowie, eksperci i przedstawiciele przedsiębiorców i strony społecznej na posiedzeniu Senackich Zespołów ds. Zrównoważonego Rozwoju oraz MŚP.

Senator Krzysztof Kwiatkowski na obchodach Dnia Samorządu Terytorialnego

Senator Krzysztof Kwiatkowski reprezentował Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego podczas obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego.