Narzędzia:

Wicemarszałek Senatu RP na uroczystości upamiętniającej Václava Havla.

17.12.2021
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz uczestniczył 17 grudnia br. w Warszawie w odsłonięciu tablicy pamiątkowej, poświęconej pamięci dysydenta, pisarza oraz ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego prezydenta Czech po aksamitnej rewolucji w 1989 roku - Václava Havla. Uroczystość miała związek z 10. rocznicą jego śmierci.

W swoim wystąpieniu Wicemarszałek Borusewicz wspominał swoje kontakty z Václavem Havlem. "Miałem okazję oficjalnie, ale także półprywatnie rozmawiać z Havlem i ujęła mnie jego bezpośredniość. To, że był bardzo mądrym człowiekiem to wiedziałem, czytając to, co pisał. To, że był niezmiernie odważnym człowiekiem, to wiedziałem, ponieważ śledziłem to, co się działo z Havlem, Kartą 77. Żeby w Czechosłowacji działać, żeby organizować innych ludzi trzeba było mieć większą odwagę, niż tutaj w Polsce. Ale nie wiedziałem, że on jest takim ciepłym, miłym, sympatycznym, można powiedzieć normalnym człowiekiem. I taki obraz w oczach mam do dzisiaj" – mówił Bogdan Borusewicz.

Postument z tablicą pamiątkową poświęconą Havlowi umieszczono na Skwerze Václava Havla na skrzyżowaniu ulicy Koszykowej i Alei Róż przy siedzibie Ambasady Republiki Czeskiej. Na tablicy znajduje się napis będący cytatem z Havla: "Prawda i miłość muszą zwyciężyć nad kłamstwem i nienawiścią". Tablicę odsłonili ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Jakub Dürr oraz wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Vaclav Havel - legendarny przywódca czechosłowackiej opozycji, dramaturg, pisarz i reżyser, a po upadku komunizmu ostatni prezydent Czechosłowacji oraz pierwszy prezydent Czech, zmarł 18 grudnia 2011 roku w wieku 75 lat.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace komisji senackich – 16 maja 2022 r.

Obradowała Komisja Zdrowia.

Delegacja Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych PE rozmawiała z senatorami nt. uchodźców z Ukrainy

O kryzysie uchodźczym i integracji uchodźców z Ukrainy rozmawiała delegacja Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych PE z senatorami.

Zastępca Szefa Kancelarii Senatu uczcił pamięć Józefa Piłsudskiego i Władysława Andersa

Zastępca Szefa Kancelarii Senatu Jarosław Stolarczyk upamiętnił 87. rocznicę śmierci Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego oraz 52. rocznicę śmierci Generała Władysława Andersa.