Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego

sprawy międzynarodowe 03.12.2021
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

3 grudnia br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się w Brukseli z wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego, Robertą Metsolą. Podczas spotkania omówiono relacje Polski z Unią Europejską, stan praworządności w Polsce oraz sytuację na granicy zewnętrznej UE i raport Specjalnej Komisji Parlamentu Europejskiego ds. Walki z Rakiem.

Marszałek Senatu przypomniał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że z wiceprzewodniczącą Metsolą miał okazję rozmawiać pod koniec października, kiedy to gościła ona w Warszawie. Jak dodał, część piątkowej rozmowy była więc kontynuacją tamtego spotkania. "Omawialiśmy kilka tematów: problem graniczny, ciągły problem z praworządnością w Polsce, kwestie relacji Polski z Unią Europejską" - mówił prof. Grodzki. Dodał, że przedmiotem rozmowy był także zaprezentowany 1 grudnia br. w Senacie raport Specjalnej Komisji do spraw Walki z Rakiem Parlamentu Europejskiego, na czele której stoi europoseł Bartosz Arłukowicz. Jest w nim m.in. mowa o potrzebie równego dostępu do nowoczesnego leczenia i profilaktyki nowotworów w całej UE. "Raport będzie także prezentowany i głosowany w PE. To jest pierwszy krok do tego, żeby Unia Europejska zajęła się kwestiami zdrowotnymi, bo pandemia Covid-19 pokazała, że wspólne unijne akcje są skuteczniejsze, niż pojedyncze przedsięwzięcia nawet zamożnych krajów" - powiedział Marszałek. Zauważył, że w ten sposób Komisji Europejskiej udało się kupić szczepionki przeciwko Covid-19 dla państw członkowskich UE. "Zgodziliśmy się wraz z przewodniczącą Metsolą, że Unia - choć nie jest to zawarte w traktatach - powinna coraz bardziej zwracać uwagę na kwestie zdrowia obywateli UE, co zresztą podkreślała także pani przewodnicząca KE Ursula von der Leyen w swoim przemówieniu +State od the Union+" - zaznaczył Marszałek Tomasz Grodzki.

Marszałek Senatu i wiceprzewodnicząca PE rozmawiali ponadto o potrzebie powołania w europarlamencie stałej, osobnej komisji zajmującej się tematyką zdrowotną, ponieważ za kwestie te odpowiada obecnie komisja, która w swych kompetencjach ma także ochronę środowiska.

Prof Tomasz Grodzki poinformował ponadto, że życzył też Robercie Metsoli powodzenia w walce o fotel przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. "Pani Metsola jest bardzo poważną kandydatką, jest to niewątpliwie osoba o szerokich horyzontach, bardzo dobrze nastawiona do Polski i niezwykle odpowiedzialna. Będziemy jej kibicować" - zaznaczył Marszałek Senatu RP. Roberta Metsola jest kandydatką największej grupy politycznej w PE, Europejskiej Partii Ludowej, na stanowisko szefa PE w związku z kończącą się kadencją obecnego przewodniczącego, Davida Sassolego.    

Podczas wizyty w Brukseli Marszałek Senatu RP wraz z delegacją wziął także udział w 7. Szczycie Przewodniczących Parlamentów Członkowskich Zgromadzenia Parlamentarnego Unii dla Śródziemnomorza, który 3 grudnia br. odbywał się w Parlamencie Europejskim w Brukseli. W obradach Marszałkowi Senatu RP towarzyszyła senator Halina Bieda, która jest przedstawicielką Senatu RP w Zgromadzeniu Parlamentarnym Unii dla Śródziemnomorza.

Unia dla Śródziemnomorza to organizacja, skupiająca 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz 15 państw Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Bałkanów. Jej celem jest  nadawanie nowej dynamiki współpracy w basenie Morza Śródziemnego. Szczyt przewodniczących parlamentów krajów członkowskich poświęcony był zmianom klimatycznym w regionie Morza Śródziemnego i wynikającym z nich zagrożeniom.