Narzędzia:

9–10 listopada 2021 r.

sprawy międzynarodowe społeczeństwo 10.11.2021

Wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka 9–10 listopada 2021 r. wzięła udział w Global Forum – Women Leaders w Reykjavíku, corocznie organizowanym przez stowarzyszenie Women Political Leaders. „W XXI wieku w Europie kobiety nadal muszą bronić swoich praw i o nie walczyć” – powiedziała podczas wystąpienia na forum Women Leaders. Poruszyła także temat rynku pracy, mówiła o wyzwaniach, jakie stoją przed politykami w kwestii zrównania zarobków kobiet i mężczyzn oraz zwiększenia liczby kobiet zajmujących kierownicze stanowiska.

Wicemarszałkini, której towarzyszyła senator Joanna Sekuła, odbyła szereg spotkań z parlamentarzystkami, m.in. z Hiszpanii, Islandii i Ukrainy. Wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka spotkała się także z premier Islandii i przewodniczącą Senatu Zimbabwe. W trakcie rozmów poruszono temat przeciwdziałania pandemii COVID-19 i wpływu pandemii na rynek pracy kobiet. Rozmawiano też o sytuacji politycznej w Polsce.

Drugiego dnia forum delegatki Senatu wzięły udział w panelach dotyczących praw kobiet w Afganistanie i przyszłości politycznej tego kraju.

Delegacja odwiedziła także parlament Republiki Islandii (Alþingi), gdzie spotkała się m.in. z jego przewodniczącym Willumem Þór Þórssonem.

W czasie wizyty w Republice Islandii wicemarszałkini Senatu spotkała się również z przedstawicielami Polonii. Z prezesem Stowarzyszenia Polonii Islandzkiej Witoldem Bogdańskim rozmawiała o sytuacji Polaków mieszkających na wyspie.

Podczas spotkania z ambasadorem RP wicemarszałkini rozmawiała na temat udziału polskich pilotów w misji Air Policing w Islandii.

Delegacja Senatu odwiedziła także cmentarz Fossvogi, gdzie złożyła kwiaty na mogile polskich marynarzy. Załoga statku SS „Wigry” zginęła w 1942 r., podczas tzw. sztormu stulecia. W czasie II wojny światowej jednostka dostarczała zaopatrzenie wojskom brytyjskim.


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Konferencja na temat migracji w Stambule

Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka oraz senator Margareta Budner uczestniczą w konferencji organizowanej przez Unię Międzyparlamentarną oraz Wielkie Narodowe Zgromadzenie Turcji.

Wizyta wicemarszałkini Gabrieli Morawskiej-Staneckiej w Genewie

Wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka wzięła udział w sesji Komitetu Zarządzającego Parlamentarnej Konferencji ds. Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk z wizytą w Kanadzie

Wicemarszałek Marek Pęk zakończył wizytę w Kanadzie