Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z premier Litwy

sprawy międzynarodowe 17.09.2021
Fot. Grzegorz Krzyżewski, Kancelaria Senatu

17 września br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął Premier Republiki Litewskiej panią Ingrid Šymonitė, przebywającą w Polsce w związku z polsko-litewskimi konsultacjami rządowymi. Pani Premier zwróciła uwagę, na szczególny moment spotkania, przypadający w roku ważnych, wspólnie obchodzonych rocznic – 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.

W rozmowach poruszono m.in. kwestię kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Unii Europejskiej, przebiegającej przez Polskę i Litwę. Premier Šymonitė wskazała, że działania władz Białorusi, takie jak naruszanie granic przy pomocy specjalnie w tym celu sprowadzanych migrantów, państwa graniczne Unii Europejskiej postrzegają we właściwym kontekście. Z tego względu wspólne stanowisko Polski i Litwy w kwestiach bezpieczeństwa jest ważne także w relacjach z sojusznikami. Premier Litwy podkreśliła także, że bezpieczeństwo Europy  - także bezpieczeństwo energetyczne - musi mieć charakter transatlantycki.

Marszałek Tomasz Grodzki podkreślił, że w poruszonych kwestiach obowiązuje w Polsce  konsensus niezależny od podziałów politycznych. Jednocześnie przywołał format trójstronnego zgromadzenia parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy w ramach którego podejmowane są inicjatywy zmierzające do przybliżenia zachodnim partnerom problemów naszego regionu. Poinformował, że podczas swojej wizyty oficjalnej w Niemczech przedstawiał stanowisko w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Podkreślił, że niezależność energetyczna oznacza strategiczną niepodległość.

W rozmowach podniesiono również sytuację epidemiologiczną w obu krajach zwracając uwagę, że elementem kluczowym jest obecnie poziom zaszczepienia społeczeństwa. Premier Litwy zwróciła uwagę, że koniunktura związana z ruchami antyszczepionkowymi przekierowała rosyjskie działania dezinformacyjne na zaognianie podziałów wewnątrz krajów Zachodu, a nie pomiędzy nimi.

Marszałek Senatu i premier Litwy rozmawiali także na temat kampanii wyborczej przed wyborami do Bundestagu oraz wyborów do Dumy Państwowej w Federacji Rosyjskiej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Szef Kancelarii Senatu na Święcie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza Minister Adam Niemczewski odczytał list od Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego.

Wicemarszałek Pęk z wizytą w Szwajcarii

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk odwiedził m. in. Muzeum Polskie w Rapperswilu i uczestniczył w Zuchwilu w uroczystościach z okazji 204. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.

Senatorowie Barbara i Bogdan Zdrojewscy na I koncercie laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego

Gala Wręczania Nagród i I koncert laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego.