Narzędzia:

Szef Kancelarii Senatu na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Izbę Pamięci w Parku Powstańców Warszawy

29.07.2021
Fot.Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski reprezentował Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego 29 lipca br. podczas  uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy  na Woli - w Parku Powstańców Warszawy.

W tym roku przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

W uroczystości uczestniczyli: Wanda Traczyk-Stawska, żołnierz Powstania Warszawskiego, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, inicjatorka budowy Izby Pamięci, wicemarszałkowie Sejmu: Małgorzata Kidawa-Błońska, Małgorzata Gosiewska, Ryszard Terlecki, prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski, kardynał Kazimierz Nycz oraz mieszkańcy Warszawy.

„To miejsce jest potrzebne, by powstańcy i mieszkańcy Warszawy, którzy tu spoczywają mogli opowiedzieć o sobie” – mówiła podczas uroczystości Wanda Traczyk-Stawska. Prosiła o wybaczenie, że miasto zostało zniszczone, ale – jak powiedziała – „nie mogliśmy umierać na kolanach bici i poniżani”. Podkreśliła, że na tym cmentarzu na Woli, założonym w 1945 r. w mogiłach i kurhanie spoczywają zwłoki i prochy ponad 100 tys. osób. Zaznaczyła, że wykonała rozkaz: „znaleźć kolegów, zadbać o to, żeby mieli swoje nazwiska, ale też by miejsce pochówku było godne ich walki i ich śmierci”.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przypomniał, że rok temu w tym miejscu, gdzie obecnie trwa budowa Izby Pamięci zostało zasadzone Drzewo Pamięci. Podkreślił, że ta Izba będzie opowiadała nie tylko o Powstańcach Warszawskich, ale o cierpieniach rodzin, które traciły najbliższych. „To trauma niesiona przez całe życie, która wpisała się w DNA warszawskich rodzin” - powiedział. Dodał, że to trauma, o której długie lata nie wolno było mówić. Wyraził zadowolenie, że obecnie kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego czczone są przez wszystkich niezależnie od poglądów politycznych.

W tubie, którą wmurowano we fragment ławy fundamentowej Izby Pamięci, umieszczono: opaskę powstańczą pani Wandy Traczyk-Stawskiej „Pączek”; opaskę powstańczą Haliny Kieroń „Irka”; zdjęcia terenu zrobione przed rozpoczęciem budowy oraz z poszczególnych etapów budowy Izby Pamięci; zdjęcia z uroczystości posadzenia drzewa pamięci; życiorys doktora majora Włodzimierza Kmicikiewicza; zdjęcia pierwszych stron dzisiejszych ogólnopolskich dzienników i aktualne monety; książkę Macieja Janaszka-Seydlitza „Historia zapomnianego cmentarza” oraz informator o uroczystościach w ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Izba Pamięci jest częścią Muzeum Warszawy. W Izbie Pamięci ma być prezentowana wystawa stała poświęcona życiu w okupowanej stolicy wraz z informacjami o zbrodniach popełnionych w latach 1939-1945, miejscach egzekucji i pochówku ofiar oraz historią Cmentarza Powstańców. Na Murze Pamięci, który ma powstać w pobliżu pawilonu, znajdą się imiona i nazwiska zidentyfikowanych osób pochowanych w nekropolii.


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Senatu RP na inauguracji „XXI Dni NATO w Ostrawie”

Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka wzięła udział w inauguracji Dni NATO w Ostrawie m.in w Konsulacie Generalnym RP

Szef Kancelarii Senatu oddał hołd ofiarom sowieckiej agresji na Polskę

Szef Kancelarii Senatu w imieniu Marszałka Senatu RP wziął udział w uroczystości upamiętniającej 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Wicemarszałek Senatu RP na gali z okazji rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz uczestniczył w upamiętnieniu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.