Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z Ambasadorem Islamskiej Republiki Iranu

sprawy międzynarodowe 14.07.2021
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

W dniu 14 lipca 2021 r. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął kończącego swoją trzyletnią misję dyplomatyczną w Polsce Ambasadora Islamskiej Republiki Iranu Pana Masuda Edrisiego Kermanszahiego.

Marszałek Tomasz Grodzki podziękował Ambasadorowi Iranu za owocną współpracę w trakcie jego pracy w Polsce. Podkreślił duże znaczenie, jakie Senat przywiązuje do relacji polsko-irańskich i wskazał, że wyrazem zaangażowania senatorów jest powołanie w bieżącej kadencji Senatu Polsko-Irańskiej Grupy Parlamentarnej. Ambasador Iranu nawiązał do zaległych z powodu pandemii COVID-19 planów wizyt delegacji parlamentarnych i wyraził nadzieję na możliwość ich realizacji w ciągu najbliższego roku.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki przypomniał, że w 2022 r. przypada 80. rocznica ewakuacji 120 tys. Polaków, w tym żołnierzy armii gen. Władysława Andersa, z terenu ZSRR do Iranu. Podkreślił, że wspomnienie irańskiej gościnności, z którą spotkali się ewakuowani Polacy, to jeden z fundamentów dobrych relacji Polski z Iranem. Nadchodzącą rocznicę uznał za właściwą okazję do wspólnego utrwalenia pamięci o tych historycznych wydarzeniach przez przedstawicieli władz Polski i Iranu.

Ambasador Masud Edrisi Kermanszahi poinformował także Marszałka Senatu o przebiegu walki z pandemią COVID-19 w Iranie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Senatu RP na inauguracji „XXI Dni NATO w Ostrawie”

Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka wzięła udział w inauguracji Dni NATO w Ostrawie m.in w Konsulacie Generalnym RP

Szef Kancelarii Senatu oddał hołd ofiarom sowieckiej agresji na Polskę

Szef Kancelarii Senatu w imieniu Marszałka Senatu RP wziął udział w uroczystości upamiętniającej 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Wicemarszałek Senatu RP na gali z okazji rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz uczestniczył w upamiętnieniu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.