Narzędzia:

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z grupą Senatorów Koalicji Obywatelskiej z wizytą studyjną w woj. opolskim

22.06.2021
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu RP

„Kierunki wyznaczane przez Unię Europejską, oczekiwane przez społeczeństwo – proekologiczne, sprawiają, że trzeba zrobić wszystko, aby ożywić żeglugę śródlądową, a Odra stosunkowo łatwo może stać się znów rzeką w pełni żeglowną” – powiedział Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki w Kędzierzynie-Koźlu na Opolszczyźnie.  Wizyta odbywa się na zaproszenie Prezydent Miasta Kędzierzyna-Koźla, Sabiny Nowosielskiej i poświęcona jest problematyce rozwoju portu w Kędzierzynie-Koźlu, poruszanej podczas zorganizowanego w Senacie seminarium „Rozwój transportu intermodalnego w polskich portach morskich i rzecznych oraz znaczenie rozwoju terminala w Małaszewiczach i Nowego Jedwabnego Szlaku”, które odbyło się z inicjatywy Zastępcy Przewodniczącego Komisji Infrastruktury, senatora Stanisława Lamczyka.

W czasie wizyty Marszałek Senatu z grupą senatorów Koalicji Obywatelskiej zwiedzali dawny port rzeczny, który przed wojną był drugim co do wielkości portem przeładunkowym w Europie. Delegacja zapoznała się z planami rewitalizacji portu. Senator Jerzy Wcisła – przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Dróg Wodnych w czasie konferencji prasowej podkreślał:   „Polska w 2017 roku podpisała międzynarodową konwencję o Europejskich Szlakach Śródlądowych. Takich szlaków w Europie jest 10 z czego 3 przebiegają na terytorium Polski. Jednym z nich jest Odrzańska Droga Wodna, która ma łączyć Bałtyk z Dunajem. W konwencji jest podanych także 10 podstawowych portów. Kędzierzyn-Koźle jest jednym z nich, zatem wszelka działalność, która utrudnia uruchomienie tego portu, jest działalnością wbrew interesom Państwa Polskiego". Jak dodał Senator Beniamin Godyla – „ Nie mogę uwierzyć, że inwestycja potrzebna na Opolszczyźnie jest blokowana przez państwową instytucję – PKP. Żeby to zmienić, wystarczy tylko dobra wola PKP”. Konferencję podsumował Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki, który zaapelował do władz centralnych: „Chcemy dać impuls do działania, stworzenia nowego klimatu dla ożywienia dróg wodnych od Gliwic do Szczecina (…) Zróbmy to. To naprawdę niewiele kosztuje, a przypomnę, że w Krajowym Planie Odbudowy na tego typu przedsięwzięcia będą spore pieniądze. Wykorzystajmy tę szansę”.

Po wizycie w porcie delegacja udała się do Miejskiego Domu Kultury Koźle na dyskusję z mieszkańcami i przedstawicielami samorządów dotyczącą przyszłości portu Kędzierzyn-Koźle. Po południu Marszałek Senatu odbył spacer po rynku Koźla i spotkał się z mieszkańcami. Odwiedził także Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny, gdzie złożył kwiaty z okazji 100 – lecia III Poswstania Śląskiego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.