Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu z ambasadorem Afganistanu

sprawy międzynarodowe 15.06.2021
Fot. Michał Józefaciuk, Kancelaria Senatu

W dniu 15 czerwca br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął rozpoczynającego misję dyplomatyczną w Polsce ambasadora Islamskiej Republiki Afganistanu Jego Ekscelencję pana Mohammeda Naim Taher Qaderi. Podczas spotkania pan Ambasador odwoływał się do blisko 100 lat tradycji stosunków dyplomatycznych oraz doświadczenia trudnego położenia geopolitycznego Polski i Afganistanu. Podkreślił, że w obronie jego kraju zginęło 44 polskich żołnierzy. Wyraził zadowolenie z odbytych niedawno konsultacji międzyrządowych na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych. Nawiązując do szczytu NATO w Brukseli wyraził wdzięczność, że Polska jednoznacznie poparła koncepcję powiązania wycofania sił uczestniczących w Resolute Support z zapewnieniem jego krajowi znaczącej pomocy finansowej.

Na prośbę Marszałka gość przedstawił w skrócie rozwój sytuacji w Afganistanie w minionym trzydziestoleciu. Ambasador podkreślił, że o przyszłości jego kraju zadecyduje edukacja, równouprawnienie kobiet oraz determinacja młodego pokolenia, który identyfikuje się z afgańską państwowością i jest zdeterminowany stawić czoła terrorowi. Profesor Tomasz Grodzki zapewnił, że Polska jest gotowa dzielić się swoimi doświadczeniami odbudowy po transformacji ustrojowej.

Obaj rozmówcy uznali, że możliwe będzie nawiązanie współpracy pomiędzy Senatami obu krajów, na początek w formule wideokonferencji.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Szef Kancelarii Senatu na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Izbę Pamięci w Parku Powstańców Warszawy

Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego 29 lipca br. podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

W Senacie dyskutowano o potrzebie zmian w systemie ubezpieczeń społecznych

27 lipca 2021 r. w Senacie odbyła się trzecia debata poświęcona systemowi emerytalnemu w Polsce.

Spotkanie senackiej Grupy Polsko-Czeskiej z ambasadorem Czech

22 lipca br. w Senacie RP odbyło się spotkanie przewodniczącego senackiej Grupy Polsko-Czeskiej senatora Aleksandra Szweda z ambasadorem Republiki Czeskiej dr. Ivanem Jestřábem. W spotkaniu uczestniczyli także inni członkowie Grupy.