Narzędzia:

Marszałek Grodzki: Senat RP zawsze będzie stał po stronie wolnościowych dążeń Białorusi

sprawy międzynarodowe 25.03.2021
Fot. Michał Józefaciuk, Kancelaria Senatu

Senat RP będzie zawsze stał po stronie wolnościowych dążeń Białorusi, zrobimy co w naszej mocy, aby je wspierać - oświadczył w czwartek Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. Solidarność z Białorusinami oraz prześladowanymi działaczami ZPB wyrazili też obecni na konferencji prasowej przedstawiciele demokratycznej większości w Senacie jak również posłowie i przedstawiciele społeczności białoruskiej w Polsce. Wspólnie zaapelowali o rozszerzenie przez Polskę i Unię Europejską reżimu sankcyjnego wobec władz białoruskich.

Marszałek Senatu podkreślał, że pierwotnie konferencja miała jedynie stanowić hołd z okazji Dnia Wolności Białorusi. Przypomniał, że na początku czwartkowych obrad senatorowie symbolicznie włączyli się w akcję Światło dla Białorusi - #LightForBelarus, organizowaną z tej okazji, stając z planszami w kolorach białoruskich barw narodowych - biało-czerwono-białych, by zademonstrować w ten sposób solidarność i wsparcie dla Białorusinów, którzy upominają się o swobody demokratyczne w swoim kraju. "Jednak musimy upomnieć się jako opiekunowie Polonii na całym świecie o Polaków dramatycznie represjonowanych w sposób przewlekły, ale bardzo ostro w ostatnich dniach: o panią Andżelikę Borys, o pana Andrzeja Poczobuta i wielu innych, z których nie wszystkich nawet znamy" - powiedział Marszałek Grodzki. Nawiązał w ten sposób do tego, że w czwartek nad ranem w Grodnie zatrzymany został członek zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut. We wtorek zatrzymana została prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, którą w środę skazano na 15 dni aresztu za organizację "nielegalnej imprezy masowej", za jaką władze uznały zorganizowany 7 marca tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki.

"Deklaruję, że Senat RP zawsze będzie stał po stronie wolnościowych dążeń Białorusi i deklaruję, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby te ruchy wolnościowe wspierać i pamiętać, że pomoc sąsiedzka dla przyjaciół walczących o suwerenność i wolność jest naszym obowiązkiem i polską racją stanu" – oświadczył Marszałek Tomasz Grodzki.

Były minister kultury Białorusi i dyplomata, który poparł powyborcze protesty Paweł Łatuszka zaznaczył, że 25 marca to bardzo ważny dzień dla historii Białorusinów, ale też i dla ich przyszłości. Podkreślił, że dla nich trwa okres dramatycznej walki o swoją wolność i niepodległość. "W czasie ostatnich siedmiu miesięcy zostało zatrzymanych ponad 35 tys. obywateli naszego kraju, którzy w protestach pokojowych wychodzili na ulice w całym kraju, wielu z nich to więźniowie polityczni, 1800 informowało, że byli torturowani, wiele osób było katowanych. Ponad 500 dziennikarzy zostało aresztowanych, z nich 10 znajduje się w więzieniu" - mówił Łatuszka. Podkreślił, że w takiej chwili dla Białorusinów liczy się solidarność z nimi; dziękował z nią Polakom i polskim parlamentarzystom. Zaznaczył, że Białorusini oczekują, że będą uznawani za "naród europejski, który cierpi". Odnosząc się do sprawy Poczobuta i Borys stwierdził, że reżim Alaksandra Łukaszenki "podejmie wszystkie kroki, by walczyć z każdym, kto chce mieć prawo do swojego głosu".

Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała, że Białorusini upomnieli się o wolność i o wolne wybory. "Widzieliśmy, co zrobiono, by uniemożliwić Białorusinom oddanie głosu na ich kandydatkę" - mówiła. Podkreślała, że demonstracje miały pokojowy charakter, a mimo to co najmniej cztery osoby protestujące straciły życie. Mówiła, że każdy reżim się skończy, także ostatnia dyktatura w Europie.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz  wyraził podziw dla społeczeństwa białoruskiego za opór i mobilizację. Odnosząc się do represji wobec mniejszości polskiej stwierdził, że rząd polski powinien na nie odpowiedzieć, wprowadzając "niezależne od UE sankcje sektorowe" i wezwał polski rząd do ich wprowadzenia.

Przewodniczący Grupy Senatorów Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki podkreślał, że w obecnej sytuacji konieczny jest "nacisk wolnego świata" na władze białoruskie. "Wzywam szefa MSZ Zbigniewa Raua, aby bardziej skutecznie budować koalicję na rzecz pomocy wolnej Białorusi i nacisku, w tym nakładania sankcji personalnych na reżim Łukaszenki. Panie ministrze, to jest ten moment testu na skuteczność polskiej dyplomacji" - powiedział.

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Białorusi poseł Robert Tyszkiewicz mówił, że na Białorusi trwa bezwzględny odwet dyktatora na własnym narodzie i represje dla mniejszości polskiej. "W tej sytuacji potrzebujemy sankcji narodowych, wyraźnego głosu Polski na forum UE i wprowadzenia sankcji unijnych, w tym gospodarczych, bo tylko silny głos z Polski, z Europy, może powstrzymać Łukaszenkę przed tym brutalnym odwetem na własnym narodzie" - przekonywał.

O rozszerzenie przez UE reżimu sankcyjnego apelował przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Bogdan Klich. Z kolei przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą Kazimierz Michał Ujazdowski informował o tym, że ma powstać projekt uchwały Senatu, który - jak mówił - będzie rodzajem apelu do parlamentów państw UE o wspólne działanie w tej sprawie.

Konferencję zakończyło wezwanie Alesia Zarembiuka z Fundacji Białoruski Dom do państw Unii Europejskiej, by sprzeciw wobec działań Łukaszenki nie był strategią "na rok, dwa, trzy, a później na dogadanie się z krwawym dyktatorem", a konsekwentną drogą obraną przez Wspólnotę.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.