Narzędzia:

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

11.11.2020
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego - fot. Marta Marchlewska, Kancelaria Senatu

Z okazji obchodzonego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oddał hołd Ojcom Niepodległości Polski.

Marszałek złożył w Warszawie wieńce przed pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa.

Na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy Marszałek Tomasz Grodzki wziął także udział w uroczystości złożenia wieńca na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz przy pomniku Marszałka Piłsudskiego usytuowanym na placu jego imienia.

Przed południem przewodniczący Komisji Ustawodawczej Senator Krzysztof Kwiatkowski reprezentował Senat podczas mszy świętej za Ojczyznę, która została odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej.

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono  przekazanie przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu, które dokonało się tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu: wolność to największa wartość III Rzeczypospolitej

Podczas odbywających się on-line Igrzysk Wolności, prof. Tomasz Grodzki wygłosił wykład "Wartości III RP" w którym nakreślił diagnozę ostatniego trzydziestolecia i zarysował wartości, niezbędne do odbudowy wspólnoty i społeczeństwa obywatelskiego.

Prof. Grodzki: Senat jest otwarty dla inicjatyw prozdrowotnych

W piątek, 13 listopada br. Marszałek Senatu wziął udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, które odbyło się w Senacie oraz online w przeddzień przypadającego 14 listopada Światowego Dnia Cukrzycy.

Spotkanie Marszałka Senatu z ambasadorem Kazachstanu

W dniu 12 listopada 2020 r. wizytę kurtuazyjną Marszałkowi Senatu złożył rozpoczynający misję dyplomatyczną w Polsce Ambasador Republiki Kazachstanu Jego Ekscelencja pan Alim Kirabajew.