Narzędzia:

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

11.11.2020
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego - fot. Marta Marchlewska, Kancelaria Senatu

Z okazji obchodzonego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oddał hołd Ojcom Niepodległości Polski.

Marszałek złożył w Warszawie wieńce przed pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa.

Na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy Marszałek Tomasz Grodzki wziął także udział w uroczystości złożenia wieńca na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz przy pomniku Marszałka Piłsudskiego usytuowanym na placu jego imienia.

Przed południem przewodniczący Komisji Ustawodawczej Senator Krzysztof Kwiatkowski reprezentował Senat podczas mszy świętej za Ojczyznę, która została odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej.

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono  przekazanie przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu, które dokonało się tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Przewodniczących Parlamentów Państw Grupy Wyszehradzkiej

Budujmy naszą tożsamość, patrzmy w przyszłość, wzmacniajmy V4, ale nie zapominajmy, że jesteśmy jedną wielką rodziną europejską – apelował Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas rozmów 16 lipca br. w Fehérvárcsurgó na Węgrzech.

Marszałek Senatu RP na uroczystości nadania tytułów Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Ci, których dziś honorujemy, nie byli obojętni. Będąc zagrożonymi, nie odmówili pomocy tym, którzy byli zagrożeni jeszcze bardziej – powiedział prof. Tomasz Grodzki podczas uroczystości, która odbyła się 7 lipca br. w Warszawie.

Nagroda „Polonicus” dla Senatu RP

Wyróżnienie przyznane przez organizacje polonijne za długoletnią opiekę Senatu nad Polonią odebrał 28 czerwca br. podczas uroczystości w Akwizgranie w Niemczech Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.