Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasadorem Chile

sprawy międzynarodowe 05.11.2020
Fot. Michał Józefaciuk

W dniu 5 listopada br. wizytę Marszałkowi Senatu złożył Ambasador Chile Jego Ekscelencja pan Julio Bravo Yubini. Podczas spotkania ambasador nakreślił Marszałkowi sytuację społeczno-polityczną w Chile w rok po masowych niepokojach społecznych,  które wybuchły 18 października 2019 r. Pan Ambasador przekazał Marszałkowi prezentację działań i zamierzeń rządu „Chile na drodze reform i demokracji” opracowaną przez ministra spraw zagranicznych oraz omówił wyniki referendum konstytucyjnego z 25 października br., na mocy którego w kwietniu 2021 r. wybrana zostanie konstytuanta. Profesor Tomasz Grodzki wyraził nadzieję, że ambitny projekt transparentnego tworzenia nowej konstytucji zakończy się sukcesem w zakładanym terminie. Zadeklarował również gotowość podzielenia się polskimi doświadczeniami z prac parlamentarnych nad ustawą zasadniczą z 1997 r.

J.E. J.A. Bravo Yubini przekazał Marszałkowi list od przewodniczącej Senatu Republiki Chile pani Adriany Muñoz D’Albora. Profesor Tomasz Grodzki wyraził przekonanie, że po ustaniu pandemii kontakty międzyparlamentarne odzyskają normalną dynamikę.

W rozmowie zwrócono również uwagę na postaci historyczne oraz związki gospodarcze łączące oba kraje. Ambasador poinformował m.in. o projektach upamiętnienia przyjaźni polsko-chilijskiej poprzez ofiarowanie za pośrednictwem KGHM kopii posągu Moai z Wyspy Wielkanocnej. Julio Bravo Yubini jest również autorem artykułu poświęconego działaniom chilijskiej dyplomacji, reprezentującej interesy Polski w Rumunii i we Włoszech w latach 1940–1943, dzięki którym udało się w czasie II Wojny Światowej uratować kilkuset polskich Żydów.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Zmarł Czesław Krakowski, senator III kadencji

21 stycznia 2022 r. zmarł Czesław Krakowski, senator III kadencji z b. województwa płockiego.

Debata „Zielony ład – szanse i zagrożenia dla polskiego rolnictwa”

Uczestnicy senackiej debaty poświęconej Zielonemu Ład i nowej Wspólnej Polityce Rolnej rozmawiali o ich konsekwencjach dla polskiego rolnictwa, m.in. zmniejszeniu produkcji rolnej.

Prace w komisjach senackich – 20 stycznia 2022 r.

Obradowały komisje senackie, m.in. nadzwyczajna ds. klimatu