Narzędzia:

Zmarł Leszek Lackorzyński, senator III kadencji

07.01.2019
Senator Leszek Lackorzyński

3 stycznia 2019 r. zmarł Leszek Lackorzyński, senator III kadencji z województwa gdańskiego, kandydat Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, członek Komisji Obrony Narodowej, Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich oraz Komisji Nadzwyczajnej ds. inicjatywy ustawodawczej w sprawie zmiany przepisów o obywatelstwie polskim.

Urodził się w 1941 r. w Hrubieszowie. W 1968 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie pracował w Prokuraturze Powiatowej w Koszalinie. Od 1976 r. pełnił funkcję wiceprokuratora rejonowego w Prokuraturze Rejonowej w Gdańsku. Kierował m.in. śledztwem w sprawie wielokrotnego mordercy Pawła Tuchlina, pseudonim Skorpion. W 1981 r. organizował Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” przy prokuraturze w Gdańsku i został jej przewodniczącym. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 14 grudnia 1981 r., z przyczyn politycznych usunięto go ze stanowiska prokuratora. W latach 1982–88 społecznie prowadził doradztwo prawne dla osób represjonowanych i ich rodzin przy kościele św. Brygidy w Gdańsku. Angażował się w działalność opozycyjną, współpracował z zakonspirowanymi strukturami NSZZ „Solidarność”. Od 1991 r. był prokuratorem wojewódzkim w Gdańsku.

W 1992 r. został odznaczony przez papieża Jana Pawła II za pomoc represjonowanym i służbę Kościołowi.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.