Narzędzia:
spotkanie z Komisjami Spraw Zagranicznych Dumy i Rady Federacji

W dniach 24-26 lutego 2013 r. delegacja Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Senatu przebywała z wizytą w Moskwie, na zaproszenie przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji (izby wyższej rosyjskiego parlamentu) Michaiła Margiełowa. W skład delegacji wchodzili senatorowie Włodzimierz Cimoszewicz, Bogdan Klich i Jan Maria Jackowski oraz posłowie Grzegorz Schetyna, Tadeusz Iwiński i Witold Waszczykowski.

W trakcie wizyty członkowie delegacji spotkali się z komisjami spraw zagranicznych obu izb rosyjskiego parlamentu, wiceministrem spraw zagranicznych Władimirem Titowem oraz członkami Grupy Przyjaźni Rosyjsko-Polskiej istniejącej w Radzie Federacji. Rozmawiano o sposobach rozwinięcia relacji bilateralnych, podkreślając m.in. znaczenie wymiany młodzieży jako sposobu na lepsze wzajemne poznanie obu społeczeństw i wykorzenienie negatywnych stereotypów. Strona rosyjska podkreślała, że do rozwoju wzajemnych kontaktów przyczyniłoby się zniesienie przez Unię Europejską wiz dla obywateli Rosji. Członkowie delegacji polskiej zwrócili uwagę na główne problemy w relacjach bilateralnych: przedłużającą się zwłokę ze zwrotem wraku samolotu TU-154 rozbitego w katastrofie smoleńskiej oraz kwestie zwrotu polskich dóbr kultury. Obie strony chwaliły dorobek polsko-rosyjskiej Grupy ds. Trudnych kierowanej przez prof. Daniela Rotfelda i prof. Anatolija Torkunowa.

Tematem rozmów były również problemy bezpieczeństwa europejskiego. W tej kwestii ujawniły się różnice w spojrzeniu na realizowany przez NATO projekt obrony przeciwrakietowej. Projekt ten był krytykowany przez parlamentarzystów rosyjskich. Strona polska przekonywała, że Rosja nie ma powodów, by traktować NATO jako zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa. Obie strony wyraziły opinię, że najlepszym sposobem przezwyciężenia różnic są rozmowy umożliwiające lepsze poznanie partnera.

Delegacja wzięła udział w konferencji zatytułowanej „Priorytetowe kierunki rozwoju rosyjsko-polskich stosunków bilateralnych w przededniu Roku Rosji w Polsce oraz Roku Polski w Rosji 2015”, organizowanej przez Rosyjską Akademię Nauk i Izbę Przemysłowo-Handlową Federacji Rosyjskiej. Jednym z głównych tematów rozmów były sposoby dynamizacji współpracy gospodarczej: wymiany handlowej i inwestycji.

Ustalono, że spotkania przedstawicieli prezydiów komisji spraw zagranicznych obu izb przyjmą charakter cykliczny i będą odbywać się dwa razy do roku. Kolejne spotkanie będzie miało miejsce w Polsce na jesieni 2013 r.