Narzędzia:
Foto: Martha Szalapak

23 września 2017 r. przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Janina Sagatowska uczestniczyła w jubileuszu 30-lecia Zespołu Folklorystycznego „Wisełka”. w Dortmundzie.  W uroczystościach wziął również m.in. udział konsul generalny RP w Kolonii Jan Sobczak.

Obchody jubileuszowe rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele Polskiej Misji Katolickiej w Dortmundzie, pod przewodnictwem ks. prałata dr Ryszarda Mroziuka, który przez prawie 30 lat był honorowym prezesem Zespołu „Wisełka”. Proboszcz PMK w Dortmundzie ks. Bartłomiej Ilków przekazał na ręce prezesa „Wisełki” Wojciecha Węgrzyna jubileuszowy upominek ze specjalnym błogosławieństwem Papieża Franciszka dla zespołu.

Senator Janina Sagatowska podziękowała zarządowi i tancerzom „Wisełki” oraz rodzicom za ich zaangażowanie i ciężką pracę, dzięki której piękna polska kultura i tradycja na rozkwita na obczyźnie i mogą się nią cieszyć kolejne pokolenia Polaków. 

Po części oficjalnej goście obejrzeli występy taneczne „Wisełki” oraz zaprzyjaźnionych zespołów, m.in.  Chóru „Polonia Dortmund”, Zespołu Folklorystycznego „Polskie Kwiaty” z Wuppertalu oraz zespołów folklorystycznych z Portugalii i z Hiszpanii.

Działający od 1987 r. pod patronatem Polskiej Misji Katolickiej w Dortmundzie Zespół Folklorystyczny „Wisełka” liczy ok. 50 członków. Polskie tańce ludowe w tradycyjnych strojach tańczą zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli.