Narzędzia:

Polski parlament reprezentowali przedstawiciele Senatu Rzeczypospolitej Polskiej:

- senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej,

- senator Bogdan Zdrojewski, członek Komisji Obrony Narodowej.  

Delegacji węgierskiej przewodniczył Miklós Simon – wiceprzewodniczący Komisji Obrony i Egzekwowania Prawa Zgromadzenia Narodowego, natomiast na czele delegacji słowackiej był Anton Hrnko – przewodniczący Komisji Obrony i Bezpieczeństwa Rady Narodowej.

Dwuizbowy parlament Republiki Czeskiej był reprezentowany przez deputowanych na czele z Janą Černochovą – przewodniczącą Komisji Obrony oraz przez senatorów na czele z Pavlem Fischerem – przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Bezpieczeństwa Senatu Republiki Czeskiej.

W spotkaniu uczestniczyli również zastępca Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego w Republice Czeskiej Antoni Wręga oraz III sekretarz ambasady Paweł Piotrowski.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Parlament Republiki Czeskiej i przeprowadzone w formacie konferencji przewodniczących komisji obrony parlamentów państw – członków Grupy Wyszehradzkiej.

Konferencja odbyła się w dniu 8 stycznia 2020 r. w gmachu Senatu Republiki Czeskiej i składała się z trzech sesji:

sesja I  Współpraca obronna V4

referowali: wiceminister ds. Polityki i Strategii Obronnej Ministerstwa Obrony

Radomír Jahoda oraz dyrektor Wydziału Planowania Zdolności Obronnych Sztab Generalny Czeskich Sił Zbrojnych gen. dyw. Jaromír Alan,

sesja II Wspólne zamówienia publiczne

referowali: Radomír Jahoda oraz szef Departamentu Zarządzania i Wsparcia w Wydziale Uzbrojenia i Akwizycji Ministerstwa ObronyLubor Koudelka,

sesja III Cyberobrona i bezpieczeństwo – doświadczenia Czech

referowali: p.o. dyrektora i zastępca dyrektora ds. Bezpieczeństwa Cyfrowego, Badań i Edukacji w Państwowym Urzędzie Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego Jaroslav Šmíd, szef Wywiadu Wojskowego gen. bryg. Jan Beroun oraz szef Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa płk inż. Michal Koudelka.

Konferencję prowadziła przewodnicząca Komisji Obrony Izby Deputowanych Republiki Czeskiej Jana Černochova.

Parlamentarzyści państw Grupy Wyszehradzkiej opowiedzieli się za dalszą bliską współpracą państw V4 m.in. w dziedzinie produkcji zbrojeniowej, obrony w cyberprzestrzeni, a także zakupów uzbrojenia.

W trakcie dyskusji senator Jarosław Rusiecki powiedział min., że jednym z problemów we współpracy państw regionu są instytucje, które odpowiadają za uzbrojenie. Każdy kraj ma swój system zamówień w sferze bezpieczeństwa, co utrudnia poszukiwanie rozwiązań obniżających koszty. Stwierdził również, że nasze kraje potrzebują też silnej współpracy na etapie badań naukowych i wdrażania tych badań, szczególnie w produkcji zbrojeniowej. Podkreślił, że w krajach V4 funkcjonują przyzwyczajenia wynikające z historii i źle rozumianej konieczności ochrony własnych doświadczeń.

Senator Bogdan Zdrojewski stwierdził m.in., że wśród państw V4 istnieje zgoda co do kierunków współpracy w dziedzinie wspólnych planów dla przemysłu zbrojeniowego. Wiemy, w którą stronę powinniśmy zmierzać, ale brak jest namacalnych efektów współpracy w postaci wspólnych zakupów, wspólnej polityki w obszarze bezpieczeństwa.

Uczestnicy konferencji podkreślali m.in., że współczesne wyzwania związane z obronnością i bezpieczeństwem oraz ich dynamiczne zmiany skłaniają nasze kraje do rozwijania współpracy w wymiarze obronnym na wszystkich poziomach, w tym parlamentarnym. Deklarowali również poparcie dla zwiększenia wydatków na obronę i modernizację sił zbrojnych, współpracę w dziedzinie wspólnych zamówień, a także poparli dalszy rozwój i wdrażanie projektów PESCO, zwłaszcza tych, które leżą w interesie V4.

W dyskusji zwracano też uwagę na konieczność rozwijania współpracy państw V4 w dziedzinie obronności z państwami trzecimi. Podkreślano znaczenie współpracy w tej dziedzinie z Wielką Brytanią, która opuszcza Unię Europejską.

Parlamentarzyści poparli rozwój współpracy krajów V4 w dziedzinie cyberobrony i bezpieczeństwa cybernetycznego, szczególnie w zakresie dzielenia się doświadczeniami i know-how oraz  poprawy komunikacji.

Czeski senator Pavel Fischer zwrócił uwagę na zmieniające się środowisko związane z bezpieczeństwem cybernetycznym. Stwierdził, że bezpieczeństwo nie zaczyna się tam, gdzie zaczynają się nasze granice państwowe, lub gdzie kończy się nasze suwerenne terytorium państwowe. Widzimy, że tak jak obecna współpraca w przestrzeni powietrznej, tak i w przestrzeni cybernetycznej potrzebna jest bardzo bliska współpraca.

Efektem konferencji było uroczyste podpisanie przyjętych konkluzji.

Na zakończenie spotkania senator Jarosław Rusiecki zaprosił parlamentarzystów na kolejne spotkanie w podobnym formacie do Polski, która obejmie od lipca 2020 r. przewodnictwo w pracach Grupy Wyszehradzkiej.

 

Pliki do pobrania