Narzędzia:

20–22 stycznia 2017 r.

22.01.2017

20–22 stycznia 2017 r. wicemarszałek Maria Koc i wiceprzewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Artur Warzocha złożyli wizytę w Grodnie, gdzie zapoznali się z sytuacją mniejszości polskiej na Białorusi. Przysłuchiwali się m.in. obradom forum oświatowego, w którym uczestniczyli nauczyciele polskich szkół na Białorusi. Jak podkreślano, mimo ratyfikowania przez oba państwa porozumienia o współpracy w dziedzinie edukacji sytuacja polskiej oświaty zarówno na Grodzieńszczyźnie, jak i w innych regionach Białorusi wciąż się pogarsza. Wskazywano na zmniejszanie liczby godzin lekcyjnych języka polskiego w szkołach państwowych, w których jest on przedmiotem obowiązkowym, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia liczby uczniów. Zwracano uwagę na warunki lokalowe polskich ośrodków oświatowych, a także akcentowano potrzebę wsparcia wymiany młodzieży w ramach współpracy ze szkołami partnerskimi w Polsce.

Senatorowie odwiedzili także Sopoćkinie, gdzie wspólnie z licznie zgromadzonymi rodakami, członkami Oddziału Związku Polaków w tym mieście, złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach dowódcy Okręgu Korpusu III w Grodnie gen. Józefa Konstantego Olszyny-Wilczyńskiego i jego adiutanta kpt. Mieczysława Strzemeskiego, bestialsko zamordowanych 22 września 1939 r. przez sowieckich żołnierzy, a także na grobach żołnierzy polskich, poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919–20 i w kampanii wrześniowej 17–22 września 1939 r.

Delegacja Senatu odwiedziła też Dom Miłosierdzia w Sopoćkiniach, remontowany przez Caritas Diecezji Grodzieńskiej. Zapoznała się również z planami pozyskania budynku na potrzeby jedynego na Białorusi hospicjum i domu opieki społecznej dla osób samotnych i starszych.

W trakcie wizyty na Białorusi senatorowie spotkali się z ordynariuszem Diecezji Grodzieńskiej biskupem Aleksandrem Kaszkiewiczem, który podziękował za wsparcie, także materialne, udzielane przez polskie społeczeństwo Kościołowi katolickiemu na Białorusi. Zwrócił też uwagę na pracę księży i sióstr zakonnych z Polski. Jak zapewnił, ważnym zadaniem duszpasterskim Kościoła na Białorusi jest wspieranie potrzeb duchowych społeczności polskiej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Brukseli

Małgorzata Kidawa-Błońska wzięła udział w Dniu Polskim w Brukseli. Spotkała się przedstawicielami organizacji polonijnych.

Marszałek spotkała się na Zaolziu z Polakami mieszkającymi w Czechach

Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że Polacy za granicą to nie tylko historia i tradycja, znaczenie ma także myślenie o przyszłości.

Życzenia marszałek Senatu z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą

„Kieruję najszczersze życzenia do wszystkich rodaków na całym świecie. Wasza lojalność, determinacja i oddanie polskiej tradycji, kulturze stanowią fundament naszej wspólnej, narodowej tożsamości”.